BRATISLAVA 17. septembra (SITA) - Rusko má podľa generálneho tajomníka OBSE Jána Kubiša po tragédii v Beslane právo na také opatrenia, aké uzná za vhodné. "Každá krajina má právo, aby si určité kroky robila sama. Oni vedia, ktoré kroky sú dnes adekvátne k stavu rozvoja spoločnosti," komentoval Kubiš ohlasované zmeny v politickom systéme, ktoré ostro kritizoval americký šéf diplomacie Powell aj európsky komisár pre vonkajšie vzťahy Chris Patten. Okrem iného chce prezident Putin zmeniť volebný systém tak, že zvýhodní veľké strany a zruší jednomandátové obvody, v ktorých mali šance nezávislí. Gubernátorov jednotlivých republík by už nevolili občania, ale potvrdzovali by ich regionálne parlamenty na návrh Kremľa. "Zatiaľ sa nebudeme vyjadrovať. Sú to len avizované zmeny," povedal Kubiš pre SITA.
Kubiš neočakáva ozbrojený zásah na území Gruzínska, kde sa podľa Moskvy sústreďujú čečenskí teroristi. V Putinom ohlásenej politike preventívneho zásahu vrátane vojenského na základne teroristov aj mimo územia Ruska vidí tiež prezentáciu spolupráce. "Aktivizácia spolupráce bola v tom prejave tiež prítomná." Podľa neho aj pokračujúce rusko-gruzínske rokovania potvrdzujú, že Kremeľ má na mysli aktivizáciu spolupráce. "Signál bol poslaný. Je tam veľmi rezolútne odhodlanie urobiť maximum, aby už nebolo možné zopakovať podobný akt (ako v Belsane)," konštatoval Kubiš.
Po takej obrovskej tragédii, ako sa udiala v severoosetskej škole, je podľa generálneho tajomníka OBSE pochopiteľná tvrdá reakcia. Predpokladá, že napriek tomu bude Rusko spolupracovať s Gruzínskom a ostatnými štátmi na potláčaní medzinárodného terorizmu. "Je treba angažovať sily občianskej spoločnosti, mobilizovať odpor proti prejavom terorizmu," dodal Kubiš k situácii v Rusku. Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorú vedie, má mimoriadny záujem o dodržiavanie ľudských práv v členských štátoch. Pripustil, že sú porušované aj v Čečensku. "Áno, v niektorých prípadoch sú, ako aj v mnohých ďalších krajinách."