Bratislava 19. septembra (TASR) - Návrh zákona o politických stranách a hnutiach z dielne ministerstva vnútra podľa výkonnej riaditeľky Aliancie Fair-play Zuzany Wienk napriek pozitívam v zásade nezlepšuje verejnú kontrolu pri financovaní politických subjektov. Mimovládna Aliancia Fair-play návrhu vytýka aj to, že nemotivuje strany, aby svoje príjmy oficiálne vykazovali.
"Napriek tomu, že zákon stanovuje politickým stranám oveľa viac povinností, tak v kombinácii s ostatnými návrhmi ministerstva vnútra bude vlastne znamenať, že sa to prostredie nijako dramaticky nezlepší," uviedla Wienk. Súčasná nefunkčnosť kontroly straníckeho financovania zostáva podľa nej s drobnými zmenami aj v novom zákone. "Financovanie politických strán je zároveň založené na veľmi rozsiahlom financovaní zo štátneho rozpočtu a systéme, ktoré politické strany vôbec nemotivuje hľadať si zázemie v spoločnosti, medzi sympatizantmi a darcami," konštatovala.
Aliancia Fair-play, ktorá sa zúčastnila na pripomienkovaní zákona, navrhovala, aby kontrola financovania strán už nebola sústredená v NR SR. "Napriek tomu, že my sme počas svojej činnosti našli niekoľko podnetov z porušenia zákona, Národná rada sa ani jedným z týchto podnetov nezaoberala," uviedla. Aliancia chcela preto presunúť túto kompetenciu z parlamentu na ministerstvo financií alebo vnútra, ktoré by bolo povinné podnety riešiť. "Nič také sa v tomto návrhu zákona neobjavilo," povedala Wienk.
Občianske združenie navrhovalo aj celkovú zmenu rozsiahlej štátnej finančnej podpory politickým stranám. Tie by museli najskôr vykázať určitú úroveň svojich vlastných príjmov od členov, sympatizantov a darcov a až potom by mali nárok na príspevky zo štátneho rozpočtu. Ani táto zmena však neprešla.
Miesto plánovaného zvýšenia limitu výdavkov na predvolebnú kampaň z 12 na 25 miliónov Sk navrhovala aliancia limit úplne zrušiť, pretože jeho dodržanie zostáva "nevykonateľné". "Myslíme si, že nie je problém v tom, či budú výdavky na voľby limitované alebo nie, ale akým spôsobom bude zabezpečená férovosť súťaže pre všetkých zúčastnených," povedala. Podľa skúseností aliancie totiž neplatí priamočiara úmernosť, že čím má politický subjekt viac peňazí, tak tým má väčšiu šancu vyhrať voľby, pričom do tohto procesu vstupuje omnoho viac faktorov.
Pripomienky, ktoré predložila aliancia, podpísalo aj vyše 500 občanov. Podľa Wienk sa združenie bude snažiť svoje návrhy presadiť pri prijímaní v parlamente.