BRATISLAVA 19. septembra (SITA) - Podpredseda vlády Pál Csáky je s vývojom ekonomickej situácie na Slovensku spokojný len do určitej miery. Ako povedal v relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť, makroekonomické ukazovatele svedčia o tom, že Slovensko má dobrý smer. Upozornil však, že sa "nedá pozerať len na čísla". Problémy vidí predovšetkým vo veľkých regionálnych rozdieloch a uvedomuje si tiež, že životná úroveň niektorých sociálnych vrstiev je zlá. Predpokladá však, že vláda sa týmito problémami bude v nasledujúcich dvoch rokoch zaoberať. Za hrubú urážku Svetovej Banky (SB) považuje Csáky vyhlásenie lídra opozičného Smeru Roberta Fica, ktorý má podozrenie, že si slovenská vláda od SB dobré hodnotenie kúpila. Úvahy o priamej či nepriamej korupcii v SB sú "neprijateľné a smiešne" od človeka, ktorý má ambíciu stať sa slovenským premiérom.
Ani europoslanec za ĽS-HZDS Sergej Kozlík si nemyslí, že by sa hodnotenie SB dalo kúpiť. Tvrdí ale, že vláda vyzdvihuje predovšetkým pozitívne čísla, avšak opozícia jej musí "nastaviť zrkadlo". Upozornil, že nezamestnanosť na Slovensku je jedna z najvyšších v Európe a veľkej časti sociálne slabších reálne mzdy klesli. Je presvedčený, že sa len opticky zdá, že Slovensko je na tom dobre.
Podpredsedu Komunistickej strany Slovenska (KSS) Jozefa Hrdličku zaujíma, čo musela slovenská vláda za pozitívne hodnotenie SB urobiť. Podľa neho nie je podstatné hodnotenie SB, ale životná úroveň obyvateľstva. Vládne reformy podľa neho robia "spúšť" a prehlbujú chudobu. Hrdlička dúfa, že sa ich podarí zastaviť.
Hodnotenie SB svedčí podľa poslanca SDKÚ Jozefa Mikuša o tom, že sa čoskoro pozitívne údaje v makroekonomike premietnu aj do zvýšenia životnej úrovne občanov. Trend, ktorý razí slovenská vláda, je podľa neho správny. Výrok, že by sa hodnotenie SB dalo kúpiť, považuje za úsmevný.