"Nikto sa tým v parlamente nezaoberá a v tomto volebnom období sa ani nebude," uviedla dnes pred novinármi Katarína Jirešová zo združenia Odyseus, ktoré sa zaoberá touto problematikou. Pripomenula, že niektoré mestské časti napríklad v Bratislave, formou všeobecne záväzných nariadení poskytovanie sexuálnych služieb na ulici označili za nelegálne. "Nič viac sa s tým však nerobí," podotkla.
Jirešová na základe prieskumov predpokladá, že sa na Slovensku prostitúcii venuje približne šesť až 12 tisíc ľudí, z toho asi 300 v Bratislave.
V Holandsku je prostitúcia legalizovaná, kňažky lásky sú dokonca registrované pod istou značkou a platia dane. "Po zavedení opatrení sa húfne sťahovali do Belgicka, no neskôr pochopili, že všetci, čo zarábajú, sú povinní platiť dane a vracajú sa naspäť," skonštatovala Hanky Mongart z medzinárodnej siete TAMTEP venujúca sa potrebám ľudí pracujúcich v sexbiznise. Vďaka tomu môžu podľa jej slov prostitútky využívať zdravotnú starostlivosť a sociálne výhody, ku ktorým by sa inak nedostali. Z holandského systému profituje aj štát, ktorý tak získava nemalé prostriedky do štátneho rozpočtu.