BANSKÁ BYSTRICA 21. septembra (SITA) - Agentúry podporovaného zamestnávania (APZ) navrhujú, aby peniaze z Európskeho sociálneho fondu dostávali prostredníctvom samostatného národného projektu. Úrady práce, ktoré si služby APZ objednávajú, ich totiž v súčasnosti hradia cez Národný projekt 7, prostredníctvom ktorého sú však financované aj individuálne akčné plány. Tieto sú pre úrady práce prioritou, väčšina financií z projektu preto ide na ne a na APZ nezostáva dostatok peňazí. Na dnešnej tlačovej besede po prvej regionálnej konferencii o podporovanom zamestnávaní to povedal riaditeľ banskobystrickej APZ Peter Barin. Jednotlivé obvodné úrady práce podľa neho nemajú záujem objednávať si služby APZ, lebo sú hodnotené hlavne na základe vypracovaných individuálnych aktivačných plánov. „Keď si nás neobjednávajú, nech teda dokážu, že to robia lepšie,“ povedal Barin s tým, že podľa neho za rovnaké peniaze zamestnajú úrady práce menej zdravotne postihnutých ľudí než APZ. Problém nie je v legislatíve, ale v ľuďoch na konkrétnych obvodných úradoch práce. Dôvodom môže byť aj to, že zdravotne postihnutých je medzi nezamestnanými zhruba päť až sedem percent, takže ich zamestnanie celkovú mieru nezamestnanosti výrazne neovplyvňuje.
Napríklad banskobystrická APZ získala tento rok len 80-tisíc korún na 7-mesačný projekt so 40 klientmi od Úradu práce v Brezne. „To je 285 korún na prácu s jedným klientom na jeden mesiac. Za to nie sme schopní poskytnúť adekvátne služby,“ uviedol Barin. Podľa neho treba na jedného klienta mesačne minimálne 3 500 korún. Kým minulý rok sa im pri dotácii 1,5 milióna korún podarilo zamestnať 28 z 81 klientov, čo je takmer 35-percentná úspešnosť, tento rok museli prácu s klientmi utlmiť a ich úspešnosť je len zhruba 10-percentná. Počet zamestnancov banskobystrickej APZ klesol z minuloročných šiestich na súčasných dvoch. „Išlo pritom o profesionálne vyškolených ľudí za štátne peniaze,“ dodal Barin.
Dnešná konferencia o podporovanom zamestnávaní bola výstupom projektu porovnávania služieb podporovaného zamestnávania v Európskej únii a na Slovensku. Medzi vyše 150 účastníkmi boli riaditelia úradov práce z celého Slovenska, zástupcovia agentúr podporovaného zamestnávania, zástupcovia ústredia a ministerstva práce a zväzy a združenia, ktoré sa zamestnávaním zdravotne postihnutých občanov zaoberajú.
SITA vydá k správe zvukovú správu.