BRATISLAVA 21. septembra (SITA) - Organizácia Spojených národov (OSN) zohráva v medzinárodnej bezpečnostnej architektúre nezastupiteľné miesto. Takéto postavenie si však môže udržať len ak bude schopná svoje základné funkcie efektívne plniť a ak bude schopná sa reformovať a adaptovať na potreby dneška. V príhovore pred Valným zhromaždením (VZ) OSN to dnes v New Yorku konštatoval prezident Ivan Gašparovič. Ten zároveň zdôraznil, že jedinou cestou v tomto smere je posilnenie autority orgánov OSN, a to cestou zefektívnenia ich práce a rozhodovacích mechanizmov.
Prezident sa v príhovore nevyhol ani otázke reformy Bezpečnostnej rady OSN, ktorej nestálym členom sa v rokoch 2006 až 2007 Slovensko chce stať. Podľa Gašparoviča by sa reforma mala týkať nielen rozšírenia rady, ale aj zefektívnenia jej pracovných metód a efektívnej implementácie jej rozhodnutí. Slovensko podľa hlavy štátu naďalej podporuje rozšírenie BR OSN o kategóriu stálych aj nestálych členov s cieľom zabezpečiť vyvážené regionálne rozdelenie miest vrátane zvýšenia zastúpenia Východoeurópskej regionálnej skupiny. Zároveň pripomenul, že Slovensko kandiduje na miesto nestáleho člena BR OSN na roky 2006-2007 vo voľbách, ktoré sa budú konať na jeseň roku 2005. Podľa neho je SR pripravená prevziať na seba záväzky, ktoré z členstva v tomto rozhodujúcom orgáne vyplývajú. "Svojím členstvom v BR chceme prehĺbiť svoju spoluprácu s členskými krajinami všetkých regiónov a byť dôstojným partnerom pri hľadaní konsenzu pri riešení zložitých medzinárodnopolitických otázok," dodal Gašparovič.
Prezident upriamil pozornosť členských štátov OSN na súčasné výzvy a hrozby, ktorým musí čeliť medzinárodné spoločenstvo. Podľa neho vývoj udalostí vo svete demonštruje, že žiadna krajina nie je schopná sa samostatne s bezpečnostnými výzvami vyrovnať, respektíve im dlhodobo čeliť. "Naopak, rastie potreba medzinárodnej solidarity a zodpovednosti všetkých členských krajín OSN za posilňovanie mieru a stability," konštatoval Gašparovič. Prezident tiež upozornil na narastajúcu hrozbu teroristických útokov. Proti terorizmu sa podľa neho nedá byť neutrálnym, či ľahostajným. Gašparovič zdôraznil, že vlády členských krajín musia proti tomuto fenoménu účinnejšie bojovať prostredníctvom vzájomnej spolupráce, použitím prostriedkov medzinárodného práva, ale aj posilnením spolupráce medzinárodných a regionálnych organizácií. V tejto súvislosti konštatoval, že Slovensko podporuje skoré prijatie komplexného dohovoru proti terorizmu a dohovoru o potláčaní činov jadrového terorizmu, dodal prezident.
Gašparovič pripomenul, že Slovensko, ktorého jednou z priorít bolo vždy udržiavanie medzinárodného mieru a bezpečnosti je tradičným prispievateľom vojenských jednotiek, pozorovateľov a techniky do mierových misií OSN. Konštatoval, že medzi súčasné zahraničnopolitické priority SR patrí stabilizácia situácie na Západnom Balkáne, kde sa aktívne zapájame do tohto stabilizačného procesu. V súvislosti s udalosťami v Iraku Gašparovič zdôraznil, že OSN musí hrať vedúcu úlohu pri podpore irackého ľudu a vlády v ich úsiliach o obnovu spoločnosti.