Bratislava 22. septembra (TASR) - Vláda dnes zaujme stanovisko k návrhu ministra spravodlivosti Daniela Lipšica, aby Ústavný súd SR rozhodol, či ustanovenie antidiskriminačného zákona týkajúce sa tzv. pozitívnej diskriminácie je v súlade s Ústavou SR.
Kabinet sa touto otázkou minulý týždeň na požiadanie vicepremiéra Pála Csákyho nezaoberal a o návrhu na podanie na Ústavný súd SR v utorok nerokovala ani Koaličná rada.
Podľa Lipšica je pozitívna diskriminácia protiústavná. Minister je zároveň presvedčený, že kvóty porušujú ľudskú dôstojnosť, keďže podľa neho posilňujú stereotypy, že niektoré skupiny nie sú schopné dosiahnuť úspech bez osobitnej ochrany. Tvrdí, že napríklad pri prijímaní do zamestnania či na vysoké školy by mohli byť kandidáti zvýhodňovaní len na základe etnického alebo rasového pôvodu. Namietané ustanovenie je podľa neho v rozpore s princípom právnej istoty.
Csáky, ktorý antidiskriminačný zákon presadzoval, odmieta jeho protiústavnosť. Vicepremiér nie je v princípe proti tomu, aby celá problematika bola komplexne preskúmaná aj pred Ústavným súdom, ale nie takým spôsobom, ako to navrhuje Lipšic. Zahraničnopoliticky by podľa neho mohlo poškodiť SR, keby sa objavila správa, že vláda dala antidiskriminačný zákon na ÚS.
Vláda sa dnes bude zaoberať tiež návrhom zákona o posudzovaní a kontrole hluku vo vonkajšom prostredí z dielne ministerstva zdravotníctva. Cieľom tejto právnej normy je zabezpečiť postupné znižovanie hluku v zastavaných oblastiach, vo verejných parkoch, v tichých oblastiach v aglomerácii a v otvorenej krajine, v blízkosti škôl a nemocníc. Uvedením zákona do reálneho života sa očakáva významný pozitívny vplyv na stav životného prostredia.
Zákon ukladá povinnosť vypracovávať strategické hlukové mapy a akčné plány ochrany pred hlukom pre všetky aglomerácie, správcov väčších pozemných komunikácií, prevádzkovateľov väčších letísk a železničných dráh. Za nesplnenie tejto úlohy bude možné uložiť pokutu až do výšky 10 miliónov korún.
Kabinet by dnes mal schváliť rekonštrukciu vzletovej a pristávacej dráhy letiska Sliač. Práce si vyžiadajú z rozpočtu rezortu obrany takmer 700 miliónov korún, ukončenie sa plánuje v roku 2006. Pripravovaná výstavba rieši nevyhovujúci stavebno-technický stav prevádzkových plôch letiska. Dráha totiž nevyhovuje požiadavkám na drsnosť a parametrom únosnosti. Tento stav je spôsobený hlavne končiacou sa životnosťou a opotrebovaním konštrukcie dráhy. Súčasťou rekonštrukcie bude aj svetelné vybavenie letiska. Po skončení prác by sliačske letisko malo spĺňať požiadavky a predpisy NATO, ako i Medzinárodnej organizácie civilného letectva.
Vláda tiež rozhodne o návrhu ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana na zapožičanie štátneho vyznamenania Rádu Bieleho dvojkríža II. triedy.
Na rokovacom stole sa ocitne aj návrh novely zákona o ochrane osobných údajov a návrh zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Vicepremiér Pál Csáky predloží analýzu trestnej činnosti úžery na Slovensku a informáciu o príspevku SR k príprave strednodobého hodnotenia Lisabonskej stratégie.