Po utorkovom schválení zákona o zdravotnom poistení a zákona o zdravotných poisťovniach dnes poslanci odsúhlasili zákon o rozsahu zdravotnej starostlivosti, zákon o zdravotnej starostlivosti, zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti a zákon o záchrannej zdravotnej službe.
Za zdravotnícke zákony hlasovali všetci koaliční poslanci s výnimkou Márie Sabolovej z KDH, ktorá sa zdržala hlasovania, časť nezávislých poslancov a jediný opozičný poslanec Bohumil Hanzel zo Smeru.
Zákon o rozsahu zdravotníckej starostlivosti
Za právnu normu hlasovalo 83 zo 147 prítomných poslancov. Proti bolo 62 a hlasovania sa zdržali dvaja zákonodarcovia.
Prijatý zákon obsahuje zoznam 6000 diagnóz hradených z verejného poistenia. Ten bude vydávať vláda svojim nariadením a aktualizovať ho najmenej raz za rok.
Zo zákona vyplýva, že na základe verejného zdravotného poistenia sa budú plne uhrádzať zdravotné výkony poskytnuté s liečbou zubného kazu, ak poistenec v predchádzajúcom kalendárnom roku absolvoval preventívnu stomatologickú prehliadku. Zákon zavádza aj prechodné obdobie na rok 2005, keď poistencovi z verejného poistenia uhradia ošetrenie zubného kazu aj bez predchádzajúcej stomatologickej preventívnej prehliadky.
Poplatky za recept, návštevu u lekára, ako aj pobyt v nemocnici sa nebudú platiť u detí do dovŕšenia tretieho roku veku. Bol to návrh SMK, ktorý parlament schválil v spoločnej správe k návrhu zákona o rozsahu poskytovanej zdravotnej starostlivosti z verejného poistenia. Kúpeľná liečba ženských chorôb sa bude v plnej miere hradiť z verejného zdravotného poistenia, keďže plénum schválilo pozmeňovací návrh nezávislého poslanca Ladislava Polku.
Z verejného poistenia bude plne hradená preventívna stomatologická prehliadka dvakrát ročne občanom do 18 rokov a raz ročne dospelým. Čiastočne sa bude uhrádzať jedna preventívna prehliadka poistenca aktívneho v organizovanom športe.
Zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti
Za právnu normu hlasovalo 82 z 146 prítomných zákonodarcov. Proti bolo 61 a hlasovania sa zdržali traja poslanci.
Zdravotnícke zariadenia sa stanú akciovými spoločnosťami s 51 percentnou účasťou štátu. Dokument jednotným spôsobom upravuje právne postavenie jednotlivých stavovských organizácií. K Slovenskej lekárskej komore, Slovenskej lekárnickej komore, Slovenskej komore zubných lekárov, Slovenskej komore sestier a pôrodných asistentiek - pribudne Slovenská komora iných zdravotníckych pracovníkov, asistentov, laborantov a technikov. Členstvo v nich nebude povinné. Zákon komplexne upravuje právne postavenie, práva a povinnosti poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti a zdravotníckych pracovníkov pôsobiacich v danom systéme.
Novým spôsobom sa v danej právne norme definuje aj sieť poskytovateľov, zavádzajú sa nové pojmy verejná sieť poskytovateľov a verejná minimálna sieť poskytovateľov.
Právna norma ďalej upravuje uznávanie dokladov o odbornej spôsobilosti na výkon zdravotníckeho povolania získaných mimo územia SR a vydávanie licencií na výkon samostatnej zdravotníckej praxe a licencií na výkon zdravotníckeho povolania, ktoré vydáva príslušná komora.
Zákon o záchrannej zdravotnej službe
Hlasovalo zaň 88 z 147 prítomných poslancov. Proti bolo 52 a hlasovania sa zdržalo sedem zákonodarcov.
Záchranná služba bude musieť prísť k pacientovi do 15 minút. Pôvodný návrh do 10 minút šéf rezortu Rudolf Zajac zmenil preto, aby táto úloha bola vykonateľná v praxi.
Záchranná služba bude svoje úlohy zabezpečovať prostredníctvom operačných stredísk a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti (ZS), ktorí budú prevádzkovať ambulancie ZZS. Podľa tejto právnej normy bude Slovensko rozdelené na 207 zásahových území.
Poskytnutie neodkladnej ZS v situáciách, keď je ohrozené zdravie a život osoby, bude úlohou záchrannej zdravotnej služby, aj leteckej zdravotnej služby.
Táto právna norma ďalej upravuje organizáciu ZZS a jej povinnosti tak, aby bola kompatibilná s ostatnými zložkami integrovaného záchranného systému, a zároveň bola schopná plniť svoje úlohy.