Bratislava 22. septembra (TASR) - Policajné vyšetrovanie nepreukázalo finančné prepojenie nebankových subjektov a politických strán. Konštatuje to Informácia o výsledkoch preskúmania majetkových prevodov a finančných operácií nebankových finančných subjektov na politické strany, ktorú dnes vzal na vedomie parlament.
Minister vnútra Vladimír Palko poslancov informoval, že vyšetrovatelia skúmali spôsoby použitia vložených finančných prostriedkov. Overovali účtovnú evidenciu a pravosť vystavených dokladov, ako aj ďalších listinných materiálov. V nich sa nenachádza informácia o žiadnom priamom zmluvnom vzťahu, finančnom prevode alebo peňažnej operácii medzi politickou stranou a hnutím a nebankovým subjektom alebo naopak. Polícia doteraz nezaznamenala ani žiadne trestné oznámenie podané v súvislosti s prepojením nebankových subjektov na politickú stranu alebo hnutie.
Materiál informuje aj o stave vyšetrovania nebankových inštitúcií. Sú medzi nimi napríklad Horizont Slovakia a.s., B.M.G. Invest s.r.o., AGW s.r.o, 1.dôchodková a.s. alebo firmy SUN Bratislava či SaS Slovensko. Polícia v súvislosti s nebankovými subjektmi v súčasnosti trestne stíha 19 osôb. Preverovanie prebieha aj v ďalších piatich subjektoch. Návrhom na podanie obžaloby polícia ukončila vyšetrovanie v 13 prípadoch. Ide napríklad o spoločnosti Nick Finance Košice, Shakti Invest Žilina, Goldfin Invest Bratislava alebo VD Comt Košice.
Poslanci dnes vyslovili súhlas s pristúpením SR k Dohovoru Rady Európy o účasti cudzincov vo verejnom živote na miestnej úrovni, ktorý predložil minister vnútra. Dohovor sa zaoberá zabezpečením slobody prejavu, zhromažďovania a združovania cudzincov. Upravuje tiež právo cudzincov voliť a kandidovať vo voľbách na miestnej úrovni. Cudzinec však musí žiť na území danej krajiny aspoň päť rokov pred uskutočnením volieb. Slovenská republika už v súčasnosti umožňuje účasť cudzincov vo voľbách do orgánov samosprávy obcí a samosprávnych krajov. Miestne orgány, na ktorých území cudzinci žijú, môžu v zmysle Dohovoru zriaďovať poradné orgány zaoberajúce sa integráciou cudzincov do miestneho života.
Rada Európy vyzvala na pristúpenie k Dohovoru všetky svoje členské štáty. Dohovor zatiaľ podpísalo deväť z nich. Patrí k nim aj Česko, Veľká Británia, Holandsko, Švédsko alebo Fínsko. Dohovor o účasti cudzincov vo verejnom živote dopĺňa Európsky dohovor o ľudských právach.