Snina 23. septembra (TASR) - Za zákerné a nespravodlivé voči talentovaným deťom považuje riaditeľka Súkromnej základnej umeleckej školy (SZUŠ) v Snine Eva Goľová informácie o tom, že štát by nemal prispievať na činnosť škôl podobného typu.
Goľová verí v "zdravý rozum" poslancov parlamentu, ktorí by prípadne o takomto návrhu mali v budúcnosti rozhodovať. "Myslím si, že by nebolo dobré, ak by financovanie zostalo len na tých, ktorí zakladajú základné súkromné umelecké školy, pretože väčšinou ide o učiteľov, a tí na to nemajú financie," uviedla dnes pre TASR Goľová. Dodala, že je potrebné tieto školy udržiavať a dotovať štátom, pretože ich existencia zaručuje, že duchovné hodnoty zostanú v štáte. "Je horšie, ak potom budeme dotovať ústavy, kde deti skončia," doplnila riaditeľka. Dodala, že školu navštevujú deti, ktoré pochádzajú z rôzneho prostredia. Je medzi nimi aj nadaný chlapec, ktorý pochádza zo šiestich detí a ktorého štúdium dotuje nadácia Miro. "Väčšinou je to tak, že tí, ktorí majú duchovné hodnoty, nemajú financie," zdôraznila Goľová.
Podľa zakladateľa SZUŠ, akademického maliara Andreja Smoláka, sninská škola "nie je len o vyučovaní výtvarných techník, ale hlavne o etike, o výtvarnej kultúre, o kultúre vôbec a správaní sa". Dodal, že v jej priestoroch pripravujú knižnicu s množstvom odbornej literatúry súčasných a svetových autorov, filmové popoludnia, na ktoré môžu prísť rodičia a prednáškové cykly.
SZUŠ v Snine, ktorú navštevuje 25 detí a sedem dospelých, vznikla začiatkom septembra. Mesačné školné pre žiaka predstavuje tisíc korún, zvyškom na chod školy prispieva štát. Z tisíckorunovej sumy zabezpečuje vedenie školy všetky potrebné pomôcky pre deti. "Zo spomínanej sumy hradíme špecialistu - odborníka, ktorý sa deťom venuje raz do mesiaca," doplnila Goľová. Ide napríklad o známeho akvarelistu, kolážistu, sochára a pod. Zároveň zo školného bude hradený aj trojdňový plenér v prírode, ktorý sa uskutoční raz do roka, ale aj výjazd do galérií a pod.
V škole, ktorá má na Zemplíne nadštandardné vybavenie, sa nachádza okrem iného aj pec na vypaľovanie keramiky, hrnčiarsky kruh, keramická dielňa, sklopné a polohovateľné lavice a maliarske stojany. Keramickú dielňu už onedlho doplnia grafickým listom. Riaditeľka zároveň plánuje vyučovať deti za pomoci relaxačnej hudby.