BRATISLAVA 23. septembra (SITA) - K najčastejším násilným trestným činom na Slovensku patria lúpežné prepadnutia a ublíženia na zdraví. Dochádza k nim najmä v nočných, ale často aj denných hodinách, tak vonku ako aj vnútri. Počas ôsmich mesiacov tohto roku zaznamenala polícia v sledovaných mestách na Slovensku na ulici takmer 21 000 prípadov, z ktorých tretinu tvorili lúpežné prepadnutia a o niečo menej bolo ublížení na zdraví. Podľa štatistických ukazovateľov je najrizikovejším dňom piatok. Najviac lúpežných prepadnutí majú na svedomí jednotlivci, 77 skutkov bolo spáchaných vo dvojici a 49 skupinou páchateľov. Polícia zatiaľ objasnila v tomto roku zhruba každé tretie lúpežné prepadnutie.
Bratislavská policajná hovorkyňa Silvia Miháliková odporúča, aby sa ľudia na možné prepadnutie pripravili a "aspoň trochu sa naň natrénovali." Ako pripomenula, prepadnutia bývajú väčšinou naplánované a páchatelia majú vhodnú osobu vytipovanú - sledujú kadiaľ, kedy a kam chodieva. Dôležité je preto dobre si vždy všímať okolie. Na možné nebezpečenstvo môžu upozorniť neobvyklé telefonáty, otázky, prejavený mimoriadny záujem o určité veci, tovar, firmu, jej prosperitu alebo snaha o vniknutie do rodinného prostredia či o nadviazanie užšieho kontaktu. Kľúče od domu a bytu si treba pripraviť dopredu, napríklad do vrecka, aby človek v prípade nebezpečia mohol vstúpiť rýchlo dovnútra. Do domu a výťahu nie je vhodné vstupovať s cudzími osobami, ani za bieleho dňa. "Mali sme veľa prípadov, že práve tam došlo k násilnostiam - lúpežným prepadnutiam i znásilneniam," zdôraznila Miháliková. Pripomenula, že pri chôdzi po ceste je dobré chodiť po ľavej strane.
Ak k prepadnutiu dôjde, treba sa podľa Mihálikovej vždy adekvátne brániť. "Každý by si mal stále uvedomovať, že v zákone existuje i tzv. nutná obrana, ktorá je šitá práve na takéto situácie a umožňuje prepadnutému použiť takú obranu, aby sa ubrániť mohol," podotkla. Polícia neodporúča vyhrážať sa útočníkovi, že ho napadnutý oznámi na polícii, aj keď to neskôr urobí. Ak nie je možné kričať ani inak sa účinne brániť, treba celú situáciu aspoň sledovať. "V prvom rade si treba chrániť to najcennejšie - život," poznamenala Miháliková a dodala, že ak je to nevyhnutné, s útočníkom je lepšie spolupracovať. Obeť by sa mala snažiť zapamätať si čo najpresnejšie popis páchateľov a po prepadnutí vždy zavolať policajtov prostredníctvom linky 158 alebo 112. Ako Miháliková zdôraznila, polícia dnes už vie vyhodnotiť a využiť mnoho voľným okom neviditeľných mikrostôp, pachových a ďalších stôp, o ktorých páchatelia veľa nevedia. Prepadnutý by nikdy nemal zatajiť pri opise ani momenty, ktoré sú mu nepríjemné. S prípadnou traumou, pocitom strachu, sklamaním či inými negatívnymi pocitmi je najlepšie zveriť sa odborníkom z oblasti psychológie a psychiatrie.