BRATISLAVA 25. septembra (SITA) - Centrum pre podporu miestneho aktivizmu (CEPA) chce v deviatich obciach okolo Banskej Bystrice spustiť pilotný projekt vykurovania biomasou. CEPA predpokladá, že od roku 2006 alebo 2007 by 32 verejných objektov v týchto obciach už nemalo byť vykurovaných uhlím, koksom a elektrinou, ale štiepkami z drevného odpadu s celkovým výkonom 4 MW. "Hlavný zmysel projektu je ušetriť peniaze obciam, zabrániť odlevu peňazí z regiónu za vykurovanie, využiť domáce obnoviteľné energetické zdroje a znížiť emisie," uviedol pre SITA riaditeľ CEPA Juraj Zamkovský. Cena tepla z biomasy by sa mala pohybovať okolo 430 korún za GJ oproti súčasnej cene 502 korún za GJ.
Keď združenie získa peniaze na projekt, požiada o stavebné povolenie a bude sa uchádzať o podporu aj zo štrukturálnych fondov. Ak by takýto scenár neuspel, CEPA sa bude snažiť získať financie od nejakého investora, ktorému by sa náklady vrátili od obcí, ktoré budú platiť za dodané teplo. "Ak by tento projekt vyšiel, je mnoho ďalších vidieckych regiónov s porovnateľnými potrebami a podmienkami, v ktorých by ho bolo možné využiť ako príklad," myslí si Zamkovský.
Projekt združenia CEPA je založený na tom, že sa drevný odpad a menej hodnotné drevo z mikroregiónov Severné Podpoľanie, Kremnické vrchy - východ a pod Panským dielom zvezie na jednu alebo viac skládok. Tam sa drevo predsuší a podrví na štiepky 2 krát 3 krát 5 centimetrov. Takéto štiepky sa dajú zmiešať aj s pilinami a rozdrvenou kôrou, ktoré budú spolu ako palivo vykurovať budovy zo špeciálnych kotlov.
Podľa Zamkovského by bolo možné biomasou pokryť až päť percent spotreby všetkých primárnych energetických zdrojov u nás. Táto nezávislá, lacnejšia a čistejšia energetika by sa mohla uplatniť najmä v nesplynofikovaných obciach, ktorých je na Slovensku asi 500.