BRATISLAVA 27. septembra (SITA) - Schizofrénia je stále ešte pre väčšinu Slovákov neznámym a tabuizovaným duševným ochorením. Vyplýva to aj z prieskumu, ktorý v Bratislave vlani urobil vedúci katedry psychológie na univerzite v Lipsku Matthias Angermeyer. Podľa jeho výsledkov schizofréniu považuje za psychiatrické ochorenie 61 percent Bratislavčanov. Výskum sa robil pred tromi rokmi aj v nemeckých mestách a za psychiatrickú diagnózu v ňom označilo schizofréniu 73,6 percenta obyvateľov.
Ako na dnešnej tlačovej besede v Bratislave upozornil psychiater Peter Breier z Ligy za duševné zdravie, varujúce je, že vyše 79 percent Bratislavčanov (68,6 Nemcov) považuje schizofréniu za následok nejakej životnej udalosti a približne len polovica Bratislavčanov sa správne domnieva, že ide o mozgové ochorenie. Podľa Breiera je varujúce, že takmer 15 percent obyvateľov hlavného mesta SR si myslí, že schizofrénia je výsledkom božej vôle, v Nemecku je to 8,2 percenta. Tento stav by podľa Breiera, ale aj Jany Vránovej z občianskeho združenia Otvorme dvere - otvorme srdcia mohol zmeniť aj Národný program duševného zdravia. Ako konštatoval Breier, program je od apríla tohto roku na Ministerstve zdravotníctva SR. Rezort ho síce schválil, ale zatiaľ ho nepostúpil do vlády a program nie je ani v pripomienkovom konaní.
Mimovládne organizácie však nečakajú na štátne orgány a snažia sa verejnosť informovať o duševných chorobách vlastnými aktivitami. Jednou z nich bude aj akcia Nezábudka, ktorá sa na budúci týždeň uskutoční približne v 30 mestách Slovenska. Záujemcovia o podporu duševne chorých si môžu od 7. do 8. októbra kúpiť nezábudku za ľubovoľnú sumu a tým pomôcť zlepšiť osud aj ľudí so schizofréniou, ktorá na Slovensku podľa odhadov postihne jedného zo 100 ľudí. Akcia sa v Bratislave uskutoční o deň neskôr od 8. do 9. októbra. Liga za duševné zdravie sa snaží, aby sa v budúcnosti šírili informácie o duševných ochoreniach aj prostredníctvom centier verejného zdravia a ich cieľom je tiež presadiť do vyučovania vo vyšších ročníkoch základný prehľad duševných hodnôt. Ako dodala Vránová, problémom najťažšieho duševného ochorenia - schizofrénie je, že postihuje mladých ľudí vo veku 18 až 30 rokov, z ktorých sa bez celoživotnej podpory odborníkov a rodiny stávajú doživotní invalidi.
es;tm;zd