BRATISLAVA 27. septembra (SITA) - Odstrel medveďov, na ktorý udelilo tento rok ministerstvo životného prostredia (MŽP) povolenie, neohrozí ich populáciu, povedal pre agentúru SITA Daniel Kvaššay z odboru ochrany prírody a krajiny MŽP. Ochranári z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK však tvrdia, že regulačný lov 63 neškodných medveďov bez environmentálnej logiky veľmi nepriaznivo ovplyvní vekovú a sexuálnu štruktúru medvedej populácie a môže ju aj ohroziť. Ministerstvo určuje počet medveďov, ktoré je možné odstreliť z odhadovanej veľkosti populácie a odhadovaného prírastku mláďat. Všetky žiadosti odošle Štátnej ochrane prírody (ŠOP), ktorá ich zaznačí do mapy. Podľa výskytu medveďov a podľa výšky škôd, ktoré spôsobili medvede v danej lokalite v minulom roku, potom ŠOP súhlasí alebo nesúhlasí s odstrelom, vysvetlil Kvaššay.
"Medvede spôsobujú škody najmä na hospodárskych zvieratách a včelstvách," tvrdí. Túto škodu musí majiteľom hradiť obvodný lesný úrad. Odhaduje sa, že na Slovensku žije od 600 do 800 medveďov a podľa Kvaššaya odstrel desiatich percent populácie neovplyvní ich život. Ako podotkol náčelník VLK-a Juraj Lukáč, stanovenie ideálneho počtu medveďov a pohorí, v ktorých sa môžu vyskytovať, je čisto subjektívne. Okrem toho, doteraz sa neurobilo celoplošné sčítanie medvedej populácie, preto je regulačný lov nesprávny.
Lukáč z VLK-a poukázal na ekonomickú atraktívnosť lovu medveďov. Poľovnícke združenia za povolenia zaplatia iba správny poplatok, no za odstrelenie napríklad stokilového medveďa si od hosťa zapýtajú aj 300 000 korún. Okrem toho poľovníci podľa Lukáča medvede prikrmujú, čím umelo zvyšujú ich počet. Pri žiadostiach o povolenie odstrelu potom "paradoxne argumentujú potrebou redukovať premnožené medvede".
Riešením by podľa ochranárov bolo bezpečné uskladnenie odpadov na horských chatách, zákaz prikrmovania medveďov poľovníkmi, riadne strážené hospodárske zvieratá profesionálne vycvičenými ovčiarskymi psami a okamžitý odstrel skutočne škodiacich medveďov. "V skutočnosti sa v slovenských lesoch odohrávajú každý deň desiatky stretnutí človeka s medveďmi," tvrdí Lukáč. Vzhľadom na prirodzenú plachosť medveďov, ktorí radšej stretnutie neriskujú a rýchlo sa skryjú, človek drvivú väčšinu stretnutí ani nezaregistruje. Väčšinu konfliktov s medveďmi zapríčiní podľa Lukáča nevhodné správanie sa ľudí.