Bratislava 28. septembra (TASR) - Petržalskú poštu v Bratislave zamorili 23. septembra a o päť dní neskôr fosgén a chlórpikrín. Potvrdil to dnes pred novinármi hovorca ministerstva vnútra Boris Ažaltovič.
"V pondelok večer oznámil bezpečnostný pracovník, že pracovníci poštovej banky pociťujú ťažkosti s dýchaním," uviedol s tým, že aj na druhýkrát sa v pošte nachádzali obe látky.
"Prvoradou úlohou polície je chrániť zdravie občanov. Potom je úlohou zabezpečiť miesto činu tak, aby bolo možné odhaliť páchateľov. O obsahu vyšetrovania rozhoduje vždy vyšetrovateľ," zdôvodňoval Ažaltovič informovanie verejnosti až po piatich dňoch a dodal, že súhlas vyšetrovateľa na zverejnenie prípadu dostal dnes.
Vyšetrovateľ začal vyšetrovanie pre podozrenie zo všeobecného ohrozenia. Obe dusivé látky je možné podľa jeho slov vyrobiť aj v improvizovaných podmienkach. Nachádzajú sa aj v podnikoch, ale v malých množstvách. Rezort hospodárstva podľa neho tvrdí, že na Slovensku neexistuje firma, ktorá sa zaoberá výrobou týchto látok.
Fosgén je bezfarebná látka v kvapalnom stave, ktorá začína prchať pri ôsmich stupňoch Celzia. "V priestoroch pošty sa nenachádzal v takom množstve, aby spôsobil trvalé následky. Chlórpikrín je žltozelená látka, ktorá z kvapalného stavu prechádza do plynného "dlhší čas". Používa sa ako insekticíd.
V uplynulý štvrtok na petržalskej pošte zaznamenali výskyt neznámeho dráždivého plynu. Pracovníčky pošty začali kašľať. Približne 50 prítomných osôb pred účinkami plynu zachraňovali príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Celý objekt vzápätí evakuovali. Podobný scenár sa udial aj v pondelok.
Na miesto výskytu neznámeho plynu povolali posily chemické prieskumné družstvo zo záchrannej brigády HaZZ v Malackách, Kontrolné chemické laboratórium CO z Nitry a prišiel aj hlavný hygienik SR. Prostredie skúmali s využitím plynovej chromatografie.
Ani u jedného z občanov, ktorí sa nadýchali neznámej látky, sa doteraz nevyskytli vážne zdravotné komplikácie.