Príplatky policajtov by mali byť nižšie o polovicu sumy, ktorú im navýšil parlament v marci tohto roku. Navrhuje to ministerstvo vnútra v novele zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže SR a Železničnej polície. Dôvodom je potreba redukcie výdavkov rozpočtu verejnej správy.
Návrh zákona ide na rokovanie vlády s rozpormi, keďže ministerstvá financií a práce požadovali zníženie upraveného hodnostného príplatku o sto percent. S redukciou príplatkov zásadne nesúhlasila Konfederácia odborových zväzov.
Ponechanie aspoň 50-percentného zvýšenia policajných príplatkov je podľa rezortu vnútra opodstatnené vzhľadom na výšku príplatkov vojakov. Dôležité je tiež zosúladenie so systémom odmeňovanie v ozbrojených zboroch krajín Európskej únie a NATO.
Vláda tiež posúdi rozsiahly poslanecký návrh novely ústavy, ktorý stanovuje pravidlá na predkladanie noviel ústavy alebo ústavných zákonov. Návrh, ktorý predložil predseda ústavnoprávneho výboru parlamentu Ján Drgonec, poslanci už posunuli do druhého čítania.
Návrhy na zmenu alebo doplnenie ústavy by podľa Drgonca mohli predkladať výbory Národnej rady SR, poslanci a vláda. Kabinet však len pod tou podmienkou, že preukáže splnenie podmienky pre skrátené legislatívne konanie. Drgoncov návrh ďalej priznáva fyzickým a právnickým osobám právo podať na Ústavný súd SR právne záväzný návrh na začatie konania o súlade všeobecne záväzných právnych predpisov. Spresňuje tiež ústavné postavenie prezidenta pre prípad, že sa dopustí vlastizrady, a to vymedzením správania sa, ktoré má charakter vlastizrady. Návrh novely zároveň spresňuje ústavné postavenie sudcov všeobecných súdov a sudcov ústavného súdu.
Kabinet by mal dnes odsúhlasiť stavebnú úpravu Špeciálneho súdu a Úradu špeciálnej prokuratúry v areáli bývalých Holubyho kasární v Pezinku. Práce si z rozpočtu ministerstva spravodlivosti vyžiadajú 185,4 milióna korún. Minister spravodlivosti Daniel Lipšic predloží aj návrh na zvýšenie počtu osôb určených na plnenie úloh Špeciálneho súdu a Úradu špeciálnej prokuratúry.
Na rokovacom stole sa ocitne tiež novela zákona o azyle. Žiadatelia o azyl budú môcť podľa nej na Slovensku pracovať, pokiaľ ministerstvo vnútra nerozhodne o ich žiadosti do jedného roka od začatia konania. Cieľom návrhu je ďalšie zosúladenie práva v oblasti migrácie a azylu s legislatívou Európskej únie. Novela stanovuje 15-dňovú lehotu, v ktorej musia byť cudzinci oboznámení so svojimi právami a povinnosťami. Migračnému úradu umožní určiť skutočný vek žiadateľa o azyl na základe lekárskej prehliadky.
Vláda na dnešnom zasadaní rozhodne tiež o vymenovaní siedmich nových slovenských veľvyslancov. Z funkcie zasa odvolá piatich veľvyslancov. Ich mená, ani krajiny pôsobenia zatiaľ nie sú zverejnené. Minister zahraničných vecí Eduard Kukan predloží strednodobú stratégiu zahraničnej politiky SR.
Kabinet sa bude tiež zaoberať návrhom nového zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, ktorý komplexne upravuje túto oblasť v zmysle noriem Európskej únie. Minister vnútra Vladimír Palko predloží novelu nariadenia vlády o kategorizácii územia SR.
Na programe je aj návrh na zmenu v systematizácii v štátnej službe v rozpočtovej kapitole ministerstva obrany na rok 2004.