Bratislava 4. decembra (TASR) - Počet žiadateľov o politický azyl vzrastie do konca roka pravdepodobne na 8000. V októbri Migračný úrad Ministerstva vnútra SR už registroval viac ako 6000 žiadostí, pričom za uplynulý rok ich zaevidoval spolu niečo vyše 1500. Do týchto dní prišlo na územie SR najviac utečencov z Afganistanu, Iraku a Rumunska.
Podľa slov riaditeľa úradu Bernarda Priecela však väčšina žiadateľov nemá skutočný záujem zostať na Slovensku a ešte počas azylového konania opúšťa naše územie. Dokumentoval to na štatistických údajoch, ktoré uvádzajú, že minulý rok zo spomínaných viac ako 1500 žiadateľov o azyl odišlo zo Slovenska vyše 1300, tento rok viac ako 3000.
Od roku 1992 požiadalo o azyl v SR približne 11 000 žiadateľov, štatút utečenca bol však udelený iba v približne 500 prípadoch. Túto skutočnosť kritizuje Zastupiteľský úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). Podľa slov jeho hovorkyne Márie Čiernej aj táto skutočnosť vedie k tomu, že vzhľadom na malú pravdepodobnosť udelenia azylu opúšťajú títo ľudia Slovensko.
Rovnako aj nízke mzdy sú príčinou ich odchodu, pretože z peňazí tu zarobených nemôžu podporovať svoje rodiny, ktoré zostali v krajine ich pôvodu. Spomenula, že v minulom roku bolo udelených 11 štatútov.
Priecel poznamenal, že v tomto roku priznali zatiaľ 6 štatútov utečencov. Okrem toho udelili aj dve štátne občianstva, a to občanom z Afganistanu a Arménska. Celkove od roku 1992 udelili 43 štátnych občianstiev.
V tvorbe azylovej politiky, ktorá by mala spĺňať kritériá Európskej únie, Slovensko podľa jeho slov pokročilo. Minulý rok bola schválená novela zákona o utečencoch a nový azylový zákon momentálne prešiel pripomienkových konaním.
Právny poradca UNHCR Ján Šikuta konštatoval, že treba zjednotiť európsku legislatívu v tom smere, aby utečenec, ktorý požiada o azyl napríklad na Slovensku, nemohol neskôr žiadať o azyl v inej krajine. Mali by sa tiež rozšíriť možnosti odvolacieho konania voči neudeleniu štatútu utečenca.
Priecel za pozoruhodnú označil skutočnosť, že za posledné tri roky sa výrazne zmenila štruktúra utečencov. Rodiny s deťmi v súčasnosti nahradili mladí muži a maloleté deti, ktoré opustili svoju krajinu bez sprievodu príbuzných alebo iných dospelých osôb.
Migračný úrad si tento fakt vysvetľuje tým, že chudobné rodiny nemajú prostriedky na to, aby všetci členovia mohli opustiť svoj domov, a tak zaplatia sprievodcom aspoň za jedného perspektívneho rodinného príslušníka. Počítajú s tým, že ten ich bude neskôr finančne podporovať.
Podľa riaditeľa Priecela sa však objavili aj vážne indície, že spomínaná skupina utečencov je využívaná v obchode s orgánmi a na prostitúciu.