Samosprávy sa sťažovali, že nebudú mať dostatok peňazí na zabezpečenie všetkých povinností, ktoré im zákon ukladá. "Prišli sme na to, že nie sú rozpory medzi ministerstvom životného prostredia (MŽP) a ZMOS," povedal Miklós. Nedostatok peňazí na zakúpenie záchranného materiálu, evakuáciu a stravovanie ľudí je totiž problém všeobecný. "Ako si obce vybojujú financie na tieto opatrenia, neviem," povedal Miklós, ale dodal, že za ne budú bojovať spolu. Šéf rezortu životného prostredia predpokladá, že financie na zabezpečovací materiál a náhradu škôd ešte vyvolajú búrlivú diskusiu.
Zabezpečovacie práce by sa mali hradiť z verejnej pokladničnej správy, ale nedeje sa to dostatočne, tvrdí Miklós. Po stretnutí so ZMOS-om vypracovali k protipovodňovému zákonu okolo 20 pozmeňovacích návrhov. Dohodli sa, že s nákladnejšími prácami bude obciam pomáhať správca tokov, teda štát. Ako podotkol, hlavné povinnosti aj tak ostávajú na štáte. Ide o vybudovanie hrádzí, čerpadiel, odstraňovanie zábran z tokov.
O slovenskom vodnom hospodárstve informoval Miklós aj počas svojej návštevy v Číne ministra vodných tokov Čínskej ľudovej republiky Wang Shuchenga. Ponúkol čínskej strane riešenia na úpravu horských a vidieckych tokov, na zadržiavanie vody v krajine, hradenie bystrín a iné úpravy menších tokov. Ministri podpísali politické Memorandum o porozumení, ktoré by malo viesť k ďalšej spolupráci. V priebehu polroka by mal čínsky minister vodných zdrojov navštíviť Slovensko.