Bratislava 4. decembra (TASR) - Bývalý riaditeľ bratislavského divadla Nová scéna (NS) Marek Ťapák bol podľa člena Výboru NR SR pre kultúru a médiá Dušana Jarjabka z funkcie odvolaný právom. Jarjabek vzápätí vyjadril pochybnosti nad budúcnosťou divadla a vyslovil predpoklad, že rýchle odstránenie Ťapáka a jeho výmena generálnym riaditeľom rádia Twist Andrejom Hrycom je zo strany Ministerstva kultúry SR premyslený ťah a nie náhoda.
Podľa Jarjabkových informácií nájomná zmluva medzi NS a mestom na využívanie priestorov divadla končí 31. decembra, a teda samotné odvolanie šéfa divadla môže súvisieť s jej ukončením a prípadnou snahou túto kultúrnu inštitúciu sprivatizovať. Dodal, že minister kultúry Milan Kňažko, ktorý dnes riadením súboru poveril Hryca, má zrejme k dispozícii novú nájomnú zmluvu a môže vyhlásiť, že jeho rezort nie je schopný plniť zmluvné podmienky. "Vtedy sa ministerstvo pravdepodobne rozhodne zbaviť Novej scény a v prospech koho asi?," položil rečnícku otázku Jarjabek. "V každom prípade treba búšiť na poplach, ak by niekto chcel Novú scénu sprivatizovať," uviedol.
Jarjabek bol v minulosti takisto riaditeľom NS a nevylúčil, že záujem o ňu môže mať Hryc. Myslím si, že konkurz na divadlo bude vyhlásený čím skôr, pretože pri takýchto rýchlych výmenách je to prirodzené, povedal v rozhovore pre TASR. Paradoxom podľa neho je, že tu začínal Kňažko a pôsobil aj Hryc.
Na margo odvolaného Ťapáka vyhlásil, že keď spoločne s ďalším členom parlamentného výboru pre kultúru a médiá Jirkom Malchárkom pred ním prezentovali výsledky poslaneckého prieskumu v NS, pri ktorých boli zistené závažné nejasnosti v oblasti toku štátnych financií, exriaditeľ divadla nepovedal ani slovo. "Diali sa tam prečudesné veci," ktoré neskôr Jarjabek označil ako "absolútne tunelovanie štátneho rozpočtu".
V závere Jarjabek pripustil, že situáciou by sa mohol zaoberať parlamentný výbor pre kultúru a médiá, ale na to potrebuje písomný podnet "od hocikoho, povedzme aj od zamestnancov divadla". Tvrdí, že operetný a činoherný súbor s približne 50-ročnou tradíciou má aj dnes na Slovensku svoje opodstatnenie a nemal by padnúť do súkromných rúk.