BRATISLAVA 3. októbra (SITA) - Karpatsko-duklianska operácia znamenala začiatok oslobodzovania Slovenska spod nacistickej nadvlády. Zdôraznil to pre agentúru SITA historik František Cséfalvay z Vojenského historického ústavu v súvislosti s budúcotýždňovým 60-tym výročím vstupu 1. československého armádneho zboru na slovenské územie. "Táto operácia, ktorá začala 8. septembra 1944 a desiatky rokov bola oslavovaná a zneužívaná pre ideologické ciele, a po roku 1989 bola ignorovaná a jej význam znižovaný, bola skutočným začiatkom priameho oslobodzovania Slovenska. Prvú slovenskú obec Kalinov oslobodili sovietske vojská už 21. septembra a 6. októbra vstupuje na naše územie 1. československý armádny zbor pod vedením Ludvíka Svobodu," doplnil Cséfalvay. Tento deň sa každoročne pripomína ako Deň obetí Dukly. Druhá vec je, k čomu došlo po vojne a že jednu totalitu nahradila neskôr iná. "Po roku 1989 preto niektorí historici a publicisti začali hovoriť o tom, že počas Karpatsko-duklianskej operácie Červená armáda priniesla na bodákoch červenú diktatúru do Československa", dodal. Cséfalvay je presvedčený, že vojaci, ktorí bojovali proti nacizmu a fašizmu nemohli za to, čo nasledovalo o pár rokov neskôr.
Táto operácia tesne súvisí s vypuknutím Slovenského národného povstania (SNP), pripomenul ďalej Cséfalvay. Keďže nemecké velenie do Karpát stiahlo z východného úseku povstaleckého frontu okolo 12-13 tisíc vojakov , môžeme hovoriť, že operácia nepochybne veľmi pomohla povstaniu, lebo znížila nemecký tlak na povstalecké územie, podčiarkol. Dodal zároveň, že Nemci stiahli do Karpát skutočne najlepšie jednotky, ktoré dovtedy boli nasadené proti SNP.
Zo sovietskej strany sa predpokladalo, že môže dôjsť k rýchlemu spojeniu sa s povstalcami na strednom Slovensku a takto mala operácia napomôcť k skoršiemu ukončeniu vojny. Pôvodne sa rátalo s úderom
východoslovenských divízií do tyla nemeckých vojsk. Plánovalo sa napríklad dobytie Prešova po piatich dňoch operácie. Východoslovenské divízie však v čase začiatku operácie už boli nemeckými vojskami odzbrojené a nezasiahli do vývoja. Ďalšou otázkou je to, že v druhej svetovej vojne nebolo možné tak narýchlo naplánovať operáciu, dobre logisticky ju zabezpečiť, presunúť posily a prostriedky. Na to bolo potrebné oveľa viac času a ako sa neskôr ukázalo, prejavil sa aj nedostatok skúseností z vedenia bojovej činnosti v horách a nedostatok informácií o obrane protivníka, dodal historik. Karpatsko - duklianska operácia skončila koncom októbra 1944 po potlačení povstania.
Na budúci týždeň sa uskutočnia pietne spomienky pri príležitosti týchto udalostí. Počas hlavnej časti na Dukle budú položené vence k Pamätníku československých vojakov a s príhovorom by mal vystúpiť prezident Ivan Gašparovič. Udalosti spred 60 rokov si hostia pripomenú aj položením vencov k pamätníku Sovietskej armády vo Svidníku.
SITA vydá k správe zvukovú správu.