BRATISLAVA 3. októbra (SITA) - O podnete na konanie pred Ústavným súdom (ÚS) SR v súvislosti s antidiskriminačnou legislatívou bude v stredu hovoriť vláda. Minister spravodlivosti Daniel Lipšic chce, aby ÚS SR posúdil či, ôsmy odsek 8. paragrafu antidiskriminačného zákona doplnený parlamentom umožňujúci pozitívnu diskrimináciu, je v súlade s Ústavou SR. Toto ustanovenie umožňuje prijať vyrovnávacie opatrenie vo vzťahu k rasovým a etnickým menšinám. Nie je to však o zdravotne postihnutých, či tehotných ženách, ktorým ochranu už zaručuje ústava, upozorňuje Lipšic. Ak sa však tento princíp vzťahuje aj na rasové a etnické skupiny, potrebné povedať, že ich príslušníci majú nejaký hendikep, čo je podľa Lipšica rasová klasifikácia.
Spomínané ustanovenie umožňuje zavedenie kvót pre prijímanie príslušníkov rasových a etnických menšín, napríklad pri prijímaní do zamestnania či na štúdium. Podobné právne ustanovenie však ešte v období vlády Vladimíra Mečiara zrušil Ústavný súd SR. Lipšic je presvedčený, že kvóty ponižujú ľudskú dôstojnosť. Tvrdí, že slovenská ústava je v ochrane pred diskrimináciou veľmi jednoznačná a zaručuje základné slobody bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, vieru a náboženstvo, politické, či iné zmýšľanie, národný, sociálny pôvod, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine alebo iné postavenie. Pripomína, že ústava rovnako hovorí, že nikoho nemožno na základe týchto dôvodov poškodzovať, zvýhodňovať, či znevýhodňovať.
Podľa Daniela Lipšica pozitívna diskriminácia síce nie je v rozpore so smernicami EÚ, ale je v rozpore so slovenskou ústavou. SR má platné predpisy, ktoré umožňujú efektívnu nápravu v prípadoch diskriminácie.