Bratislava 3. októbra (TASR) - Predsedníčka Slobodného fóra (SF) Zuzana Martináková nenavrhne na októbrovom sneme slobodných odvolanie Ivana Šimka z funkcie prvého podpredsedu strany. Nevylučuje však, že to urobí niekto z delegátov snemu.
V dnešnej diskusnej relácii televízie Markíza Na telo Martináková vyhlásila, že ak sa nepodarí vyriešiť problém názorového konfliktu so Šimkom na sneme, ona ako predsedníčka zaujme "radikálny" postoj. Nepovedala ale, či ponúkne snemu funkciu lídra strany. Myslí si však, že "ak sa niekto nevie stotožniť s líniou strany, mal by odstúpiť". Naznačila, že väčšina okresných štruktúr strany je na jej strane. Pripustila, že v parlamentných kuloároch sa hovorí o ponuke veľvyslaneckého postu v Taliansku pre Šimka. Podľa jej slov však v kuloároch kolujú "všelijaké" informácie. Naznačila, že je príznačné, ak údajnú ponuku dostal Šimko a nie niekto iný zo SF.
Martináková vyčíta Šimkovi viacero politických rozhodnutí. Nepáči sa jej napríklad to, že Šimko zmenil názor na spoluprácu slobodných s premiérom Mikulášom Dzurindom, keď sa najprv vyjadroval proti nej a potom ju pripustil. Zmenu postoja mu vyčíta aj v prípade návrhu na odvolanie ministra financií Ivana Mikloša a v prípade hlasovania o zdravotníckych zákonoch, ktoré Šimko v parlamente podporil v rozpore s postojom strany. Šéfka slobodných napriek tomu tvrdí, že medzi ňou a Šimkom neexistuje nijaký osobný spor. "Je to spor Ivana Šimka a Slobodného fóra," konštatovala.
Na otázku, či by bolo SF ochotné pristúpiť k vládnej koalícii na základe konkrétnych politických dohôd, Martináková opäť neodpovedala priamo. Zdôraznila však, že zakladajúci členovia SF odišli z SDKÚ a neskôr z vládnej koalície na protest voči arogancii moci a štýlu vládnutia Mikuláša Dzurindu a jeho ľudí. Na tom sa za rok podľa jej slov nič nezmenilo. Spresnila, že SF nikdy nekládlo ako podmienku pre spoluprácu s koalíciou premiérov odchod, jeho predstavitelia iba hovorili, "že by to bolo lepšie".
Šéfka slobodných ďalej tiež kritizovala spôsob, akým premiér získava hlasy nezávislých poslancov pri presadzovaní reforiem. Podľa vlastných slov by uvítala, keby spolupráca prebiehala na základe transparentných dohôd. Zainteresovaní by podľa nej mali vyvrátiť podozrenia z kupovania hlasov. "Netvrdím, že podplácajú, ale nech dokážu, že neodplácajú," uzavrela Martináková.