BRATISLAVA 3. októbra (SITA) - Vládni kresťanskí demokrati sú jednoznačne proti tomu, aby sa Turecko stalo členom Európskej únie. Otázka by podľa ministra vnútra a podpredsedu KDH Vladimíra Palka nemala znieť "prečo nie" Turecko v EÚ, ale "prečo áno". "Keby sa povedalo jasne nie tureckému členstvu v Európskej únii, nebol by to akt nejakého nepriateľstva alebo nevraživosti voči Turecku. "Môžete byť s niekým priateľ, ale to neznamená, že ho pozvete bývať k sebe," vyhlásil Palko v diskusnej relácii STV O päť minút dvanásť len pár dní pred dôležitou správou Európskej komisie, ktorá má hlavám členských štátov a vlád odporučiť, či začať s Tureckom prístupové rokovania, alebo nie.
Palko prezentoval štyri argumenty KDH proti vstupu Turecka do EÚ - geografický, bezpečnostný, ekonomický a kultúrny: Turecko geograficky nie je Európa, únia si nevie urobiť poriadok na vlastných hraniciach, preto je otázne, ako si poradí, keď na jej hraniciach bude Irak a Irán, ako sa vyrovná s hrozbou vznikajúceho kurdského sebauvedomenia, vstupom Turecka EÚ schudobnie, Slovensko sa stane čistým platcom - bude platiť do rozpočtu únie viac, ako dostane z podporných fondov. Najsilnejším argumentom sú podľa Palka "kultúrno-civilizačné otázky", keď sa ktokoľvek zo 60 miliónov Turkov bude môcť usadiť kdekoľvek v EÚ.
Poslanec Národnej rady za SMK István Harna je presvedčený, že únia by mala Turecku jasne povedať, čo presne musí splniť, alebo že sa nemôže stať členom EÚ. Pripomenul, že rokovania s Tureckom začalo Európske hospodárske spoločenstvo (EHS - dnes EÚ) už pred 40-timi rokmi. Problém je, že vždy, keď splnilo požiadavku, objavila sa ďalšia. "Keď sa bude Európska únia hrať takto s Tureckom dlhšie, môže to vyvolať v Turecku určitú opozíciu. Možno, že zo strategického hľadiska by pre Európu nebolo dobré, keby sa Turecko pričlenilo k islamskému svetu," povedal Harna v STV.
Opozičný Smer začiatok rokovaní s Tureckom o vstupe do únie podporuje. Podpredseda Smeru Igor Šulaj ale zároveň upozornil, že treba pred jeho prijatím vyriešiť problém kurdskej menšiny v Turecku, cyperský problém, kde proti sebe stojí Turecko a Grécko. "Problém nevidíme v kresťanských, liberálnych hodnotách, ale v približovaní európskych a ázijských princípov a hodnôt," konštatoval šéf poslaneckého klubu KSS Vladimír Ďaďo. Najzávažnejšie bude podľa neho vyriešenie ekonomických problémov.