"Turecký premiér Erdogan, s ktorým som pred týždňom rokovala ako členka Prezídia Európskeho parlamentu upevnil moje presvedčenie, že Turecko ako členský štát NATO, s územím čiastočne v Európe a Ázii, má oprávnenie i predpoklady plniť kritériá na prijatie do Európskej únie (EÚ), uviedla pre TASR Belohorská.
Uskutočnením prístupových reforiem a nakoniec prijatím Turecka do EÚ by sa podľa nej pre vyše 80 miliónov obyvateľov tohto štátu posilnila demokracia a ľudské práva. Preukázalo to aj nedávne rozhodnutie tureckého parlamentu, ktorý pod vplyvom EÚ zrušil posudzovanie cudzoložstva ako trestného činu.
Poslankyňa nepokladá za vážnu prekážku vstupu do EÚ ani významné zastúpenie islamu medzi obyvateľmi Turecka. "Moderné vierovyznanie plní poslanie spájať ľudí dobrej vôle, ako vyplýva aj z viacerých pápežových posolstiev a nie ich rozdeľovať," uviedla. Zároveň pripomína, že kresťanstvo a islam patria medzi najrozšírenejšie, svojou podstatou mierumilovné, náboženstvá vo svete. Ako podotkla, vyznávajú ich tiež milióny obyvateľov členských krajín EÚ. Dobrému spolužitiu štátov s prevažne kresťanským, či islamským etnikom podľa nej ani tak nebráni samotná viera ich obyvateľov, ako tí, ktorí zneužívajú ich náboženské cítenie.