BRATISLAVA 4. októbra (SITA) - Za prvý polrok tohto roku policajná inšpekcia evidovala 110 podaní na príslušníkov Policajného zboru, z nich takmer 70 percent uznesením odmietli, nakoľko nebol dôvod na začatie trestného stíhania. V piatich prípadoch boli vyjadrenia zadržaných, zaistených a obvinených osôb opodstatnené a začalo sa konať. Takmer percento podaní odložili pred začatím trestného stíhania, viac ako 13 percent ukončili návrhom na zastavenie trestného stíhania. Predmetom ďalšieho šetrenia zostáva takmer 13 percent podaní. Vyplýva to z Informácie o činnosti Ministerstva vnútra Slovenskej republiky pri vyšetrovaní podaní zadržaných, zaistených a obvinených osôb na zranenia, ktoré im podľa ich vyjadrenia spôsobili príslušníci Policajného zboru. Materiálom by sa mala v stredu zaoberať vláda.
Počet podaní na príslušníkov PZ oproti minulému roku klesol. Za vlaňajší rok zaevidovali 301 podaní, z toho v prvom polroku 165. Za celý rok 2002 zaznamenali 320 podaní. Podľa zistení inšpekcie išlo v sťažnostiach prevažne o účelovú obranu, respektíve aj o možný spôsob spochybňovania práce príslušníkov PZ. Vo väčšine prípadov sa násilie zo strany policajtov nepotvrdilo a v mnohých prípadoch použitie donucovacích prostriedkov vyhodnotili ako oprávnené. Podania, v ktorých sa začalo ďalej konať, sa týkali hlavne policajtov, ktorí nedodržali právne predpisy, neadekvátne použili donucovacie prostriedky pri služobnom zákroku, nezvládli konfliktnú situáciu alebo uznávali násilie ako prostriedok pri dokumentovaní trestnej činnosti. Tvrdé metódy zo strany policajtov vyplývajú aj z nedostatkov v služobnej príprave najmä pri riešení záťažových situácií. Príslušníci PZ nie vždy reagujú adekvátnym spôsobom na verbálne provokácie pri predvádzaní a snažia sa to riešiť donucovacími prostriedkami. Na druhej strane však z oznámení vyplýva, že v spoločnosti je príslušník PZ ako verejný činiteľ málo akceptovaný. Občania často nerešpektujú pokyny a výzvy policajtov a neváhajú ich aj fyzicky atakovať. Práve to má za následok aj dôraznejšie použitie sily, na čo sa občania neskôr sťažujú ako na neprimerané zákroky.
Eliminovaniu trestnej činnosti, z ktorej sú podozriví príslušníci PZ, by mali pomôcť aj prednášky so zameraním na etiku práce, oboznamovaní budú všetci policajti najmä prostredníctvom rezortných škôl.