Bratislava 4. októbra (TASR) - Úrad inšpekčnej služby Policajného zboru (PZ) zaznamenal za prvý polrok tohto roku 110 podaní zadržaných, zaistených a obvinených osôb na zranenia, ktoré im podľa ich vyjadrenia spôsobili policajti.
Vo väčšine prípadov sa prešetrením násilie zo strany príslušníkov PZ nepotvrdilo. V mnohých prípadoch išlo o oprávnené použitie donucovacích prostriedkov pri zadržaní a predvádzaní dotknutých osôb. Viac ako polovica - 75 podaní bolo preto uznesením odmietnutých, lebo nebol dôvod na začatie trestného stíhania.
Zo strany oznamovateľov išlo pritom niekedy aj účelové podania s cieľom oslabiť dôkaznú situáciu voči sebe a znížiť tak výšku hroziaceho trestu alebo vyhnúť sa trestnému stíhaniu. Existencia deklarovaných zranení sa často nepreukázala alebo výkon práv a povinností prebehol v súlade zo zákonom. Dôvodom odmietnutia podaní bolo aj vyvrátenie tvrdení oznamovateľov zisteným skutkovým stavom a nenaplnenie znakov skutkovej podstaty preverovaného podozrenia z trestného činu, či krivé obvinenie.
Celkovo v piatich prípadoch boli vyjadrenia zadržaných, zaistených a obvinených osôb opodstatnené. Policajný orgán preto vydal uznesenie o začatí trestného stíhania, vznesení obvinenia, predložil spis prokurátorovi s návrhom na podanie obžaloby alebo vydal uznesenie o odovzdaní veci inému orgánu na disciplinárne konanie, prípadne kárne prejednanie.
Príčinou násilného správania policajtov je najmä nízka úroveň právneho vedomia, nedodržiavanie právnych predpisov, neadekvátne použitie donucovacích prostriedkov pri vykonávaní služobného zákroku, netaktický postup pri vykonávaní služobnej činnosti, nerešpektovanie základných práv a slobôd a napokon zneužitie postavenia verejného činiteľa. Medzi subjektívne príčiny možno zaradiť nedostatočnú profesionálnu hrdosť, neadekvátnu reakciu a nezvládnutie konfliktnej situácie, absenciu morálnych zábran a uznávanie násilia a stotožnenie sa s ním, ako prostriedkom pri dokumentovaní trestnej činnosti.
Presne 15 podaní bolo realizovaných návrhom na zastavenie trestného stíhania. Predmetom ďalšieho vyšetrovania je 14 podaní.
Z oznámení tiež vyplýva, že v spoločnosti je nízky stupeň akceptácie postavenia príslušníka PZ ako verejného činiteľa zabezpečujúceho verejný poriadok. Občania často nerešpektujú pokyny a výzvy policajtov, kladú aktívny odpor pri realizovaní úkonov, neváhajú ich verbálne aj fyzicky atakovať sácaním, priamymi údermi či použitím rôznych predmetov. To má potom za následok dôraznejšie použitie donucovacích prostriedkov, ktoré už zo svojej povahy pripúšťajú vznik určitých drobných poranení, na čo sa občania neskôr sťažujú ako na neprimerané zákroky.
Za toto isté obdobie minulého roku zaevidovala polícia o 55 podaní viac, za celý rok 301 podaní. V roku 2002 to bolo za prvý polrok 102 a za celý rok 320 podaní.
Informáciu o činnosti ministerstva vnútra pri vyšetrovaní podaní by mala v stredu prerokovať vláda.