Bratislava 5. októbra (TASR) Brannobezpečnostný výbor dnes neodporučil vypustiť políciu spod vojenskej jurisdikcie ako to stojí v návrhu novely Trestného poriadku. Minister spravodlivosti Daniel Lipšic predkladaný materiál odôvodňoval potrebou pretrhnutia väzieb medzi policajtmi, prokurátormi a sudcami, ako i schopnosťou vojenských súdov rýchlo a kvalitne rozhodovať veci.
"Od januára bude na Slovensku fungovať 45 civilných okresných súdov a iba tri vojenské," dôvodil pred poslancami. Nezávislý Ladislav Polka sa domnieva, že policajti "páchajú bežnú trestnú činnosť - pijú, zneužívajú právomoc, bijú sa medzi sebou a bijú sa doma," a preto by ich veci mohli vybavovať civilné súdy.
Polka zároveň predložil balík pozmeňujúcich návrhov, ktoré prednesie na gestorskom ústavnoprávnom výbore, pretože rezort potrebuje čas na naštudovanie. Novela Trestného poriadku má skrátiť čas na uloženie a vykonanie trestu. Zavádza funkciu sudcu pre prípravné konanie, ktorý bude rozhodovať o väzbe a použití ITP. Návrhu novely Trestného zákona znižuje trestnú zodpovednosť na 14 rokov. "Predstava, že 14-ročné chlapčisko bude v base končiť školu je pre mňa údesná," podotkol Polka, ktorý navrhuje ponechať hranicu na pôvodných 15 rokoch. Lipšic však návrh odôvodňuje neustálym zrýchľovaním psychického a fyzického vývoja detí. "Sú krajiny únie, ktoré majú hranicu trestnej zodpovednosti 14 rokov, niektoré dokonca 12," podotkol.
Poslankyňa za KSS Dagmar Bollová navrhuje otvoriť diskusiu o obnovení trestu smrti. "Určite je veľa ľudí, ktorí si zaslúžia doživotný trest, no kto ich bude živiť?" pýta sa. Lipšic podľa vlastných slov nemá morálne výhrady voči trestu smrti, no pripomína, že žiadny súdny systém nie je neomylný.
Výbor zároveň neprijal uznesenie k novele zákona o sudcoch a prísediacich, podľa ktorej by mali sudcovia a prokurátori dostať 14. plat až v roku 2006. Štátny rozpočet by nevyplatením ušetril približne 85 miliónov korún. Všetci členovia výboru sa zdržali hlasovania.