BRATISLAVA 5. októbra (SITA) – Policajti by podľa parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť mali spadať pod jurisdikciu vojenských súdov. Výbor pri prerokovávaní návrhu nového Trestného poriadku nepodporil pozmeňujúci návrh poslanca Ladislava Polku, aby boli policajti vyňatí spod rozhodovania vojenských súdov. Svoj návrh okrem iného odôvodňoval tým, že policajti páchajú „bežnú trestnú činnosť – pijú, zneužívajú právomoc, bijú sa“, a tieto veci riešia civilné súdy. Za Polkov návrh hlasovali piati členovia výboru, štyria boli proti a jeden sa zdržal.
Jedným z argumentov proti tomuto návrhu je snaha pretrhnúť väzby, ktoré môžu vzniknúť medzi policajtom, prokurátorom a sudcom pri ich každodennej práci a zamedziť tak prípadnému ovplyvňovaniu pri rozhodovaní. Vojenské súdy pritom dokážu veci rozhodovať rýchlo a kvalitne, povedal minister spravodlivosti Daniel Lipšic.
Nový Trestný poriadok (TP) by mal zrýchliť trestné konanie, vďaka čomu by páchatelia mali byť čo najskôr postavení pred súd. V prípade schválenia predloženého zákona nebudú už súdy riešiť všetky prípady na hlavnom pojednávaní. TP totiž navrhuje dohodovacie konanie medzi prokurátorom a obvineným. Ak sa obvinený prizná, dohodnú sa na treste, ktorý môže byť až o tretinu nižší ako je dolná hranica trestnej sadzby za konkrétny čin a po splnení všetkých podmienok to sudca schváli.
Ponechať hranicu trestnej zodpovednosti mladistvých na 15 rokov navrhol poslanec Polka pri rokovaní o novom Trestnom zákone. Vládny návrh počíta s jej znížením na 14 rokov. Lipšic pri znížení veku trestnej zodpovednosti argumentoval neustálym zrýchľovaním psychického a fyzického vývoja. Ani s týmto návrhom poslanec Polka neuspel. Trestný zákon sprísňuje tresty pre najzávažnejšie trestné činy proti životu, zdraviu a najzávažnejšie formy majetkovej kriminality. Trestný zákon z dielne rezortu spravodlivosti obsahuje aj alternatívne tresty pre menej závažné delikty. Poslankyňa za KSS Dagmar Bollová pri prerokovávaní tohto bodu konštatovala, že by sa mala začať diskusia o treste smrti.