Bratislava 6. októbra (TASR) - Vláda sa dnes bude zaoberať návrhom zákona o politických stranách a hnutiach z dielne ministerstva vnútra, ktorý zvyšuje limit výdavkov politických subjektov na parlamentné voľby z terajších 12 na 25 miliónov korún.
Cieľom zákona je sprehľadniť a sprísniť kontrolu financovania politických strán. Politické subjekty by mali byť povinné viesť osobitnú evidenciu o príjmoch z pôžičiek a úverov, darov a iných bezodplatných plnení.
Ak je hodnota daru vyššia ako päťtisíc korún, strana ho bude môcť prijať len na základe písomnej zmluvy. V prípade, že hodnota peňažného daru alebo hnuteľnej veci presahuje 100 tisíc korún, potrebné sú aj osvedčené podpisy darcu a štatutárneho orgánu strany. Ak strana prijme dar v rozpore so zákonom, môže jej ministerstvo financií uložiť pokutu v sume dvojnásobku príjmu z daru.
Politické strany budú povinné najneskôr do 30. apríla predložiť výročnú správu za predchádzajúci rok Národnej rade SR. Návrh nového zákona stanovuje stranám povinnosť vypracúvať okrem záverečnej aj priebežnú správu o nákladoch na parlamentné voľby.
Politické strany budú mať aj naďalej nárok na príspevky za hlasy, na mandát a na činnosť. Za každý získaný mandát, najviac však za 20 mandátov, získa strana príspevok vo výške 30-násobku priemernej mzdy. Príspevok za každý ďalší mandát predstavuje 20-násobok priemernej mzdy.
Politickej strane, ktorá prekročí hranicu výdavkov na volebnú kampaň, alebo nepredloží predbežnú, záverečnú či výročnú správu, nárok na príspevky zaniká. Ministerstvo financií môže tiež uložiť pokutu stotisíc korún, ak strana nedoručí niektorú zo správ do stanoveného termínu. Návrh zákon by mal začať platiť po schválení parlamentom od 1. januára 2005.
Vláda by dnes mala tiež rozhodnúť o návrhu ministra spravodlivosti Daniela Lipšica na začatie konania pred Ústavným súdom SR, či ustanovenie antidiskriminačného zákona týkajúce sa tzv. pozitívnej diskriminácie je v súlade s ústavou. Kabinet túto otázku kvôli sporu Lipšica s vicepremiérom Pálom Csákym už dvakrát z rokovania vypustil. Podľa ministra spravodlivosti pozitívna diskriminácia nie je v súlade s princípom právnej istoty a so zákazom zvýhodňovania na základe rasy alebo etnickej príslušnosti. Csáky jej protiústavnosť odmieta.
Vicepremiér Csáky predloží odpočet plnenia záväzkov voči Európskej únii. Vláda podľa neho ešte stále neprijala štyri návrhy zákonov, ktorých schválenie vyplýva z pristúpenia k EÚ. Ide o zákony o verejnom zdravotníctve, o prístupe na železničnú infraštruktúru, o zahraničných Slovákoch a o kontrole v štátnej správe.
Vláda by ďalej mala odsúhlasiť návrh na podpis a ratifikáciu Protokolu k Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, ktorého účelom je upraviť proces prerokúvania sťažností pred Európskym súdom pre ľudské práva, a tak riešiť problém jeho preťaženosti.
Na rokovacom stole sa ocitne aj návrh Národného programu duševného zdravia.
Kabinet sa bude tiež zaoberať návrhom nového zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, ktorý komplexne upravuje túto oblasť v zmysle noriem Európskej únie.
Minister vnútra Vladimír Palko predloží informáciu o činnosti rezortu pri vyšetrovaní podaní zadržaných, zaistených a obvinených osôb na zranenia, ktoré im podľa ich vyjadrenia spôsobili policajti. Minister školstva Martin Fronc zase predloží správu o plnení úloh a súčasnom stave športu v SR.