BRATISLAVA 6. októbra (SITA) - Život časti slovenských Rómov v hygienicky nevyhovujúcich osadách treba čím skôr zmeniť. Upozorňuje na to skupina expertov a expertiek, ktorá analyzovala dopady sociálneho vylúčenia rómskeho obyvateľstva na dostupnosť zdravého životného prostredia a mieru negatívnych dopadov priemyselnej činnosti na týchto obyvateľov a obyvateľky. Podľa zástupcov MVO a ďalších inštitúcií - Občan a demokracia, Stredoeurópskej univerzity (CEU), Nadácie Milana Šimečku, Inštitútu pre verejné otázky (IVO), občianskej iniciatívy Ľudia proti rasizmu, ale aj Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SÚ SAV) pritom Ústava SR hovorí, že každý má právo na priaznivé životné prostredie. "Vo vzťahu k rómskemu obyvateľstvu sa však toto ustanovenie nepremieta do reálneho života," tvrdia experti.
Pripomínajú, že život Rómov v osadách na periférii spoločnosti často sprevádza problém okolitej neúrodnej pôdy alebo ich poloha na kontaminovanej. Miesta, kde sa osady nachádzajú, sú hospodársky a komerčne nezaujímavé. Zvyčajne v nich nie je pitná voda a kanalizácia. Mnohé osady dokonca priamo ležia na skládkach odpadov či v oblastiach pravidelne najviac postihnutých záplavami.
Ako agentúru SITA informoval predseda občianskej iniciatívy Ľudia proti rasizmu Daniel Milo, skupina nezávislých odborníkov z mimovládnych organizácií (MVO), ktorá vznikla v rámci "Akčného programu EÚ boja proti rasovej diskriminácii" vyzýva vládu na prijatie viacerých opatrení. Vláda by mala zistiť, ktoré osady majú akútne problémy so životným prostredím a čo najrýchlejšie im pomôcť. "Je nevyhnutné okamžite premiestniť obyvateľov osád, ktoré sú bezprostredne ohrozené toxickými látkami alebo povodňami, na miesta, ktoré spĺňajú základné požiadavky na priaznivé životné prostredie," žiadajú. Tím špecialistov tiež kabinet vyzýva, aby zabezpečil a zrýchlil výstavbu vodovodov a kanalizácií aj pre rómske časti obcí. V neposlednom rade upozorňuje, že pri stavbe sociálnych bytov by sa mali využívať i alternatívne úspornejšie technológie, ako je vykurovanie biomasou namiesto elektrickej energie. Rómovia by sa pritom mali podieľať na ochrane prírody a zveľaďovaní svojho okolia. Práve rôzne ekologické práce by totiž mohli byť šancou ľudí s nízkou kvalifikáciou, dodávajú.
Skupina expertov a expertiek, ktorá začala pracovať už v lete, chce pravidelne prijímať stanoviská a odporúčania k problémom boja proti rasovej diskriminácii. Skupina spolupracuje aj s organizáciami štátu a samospráv a so Slovenským strediskom pre ľudské práva. Projekt, v rámci ktorého skupina expertov pracuje, je podporený zo zdrojov Veľvyslanectva Holandského kráľovstva v SR.