BRATISLAVA 9. októbra (SITA) - Návrhom na využitie administratívnych budov v správe krajských úradov, ktoré nebudú potrebné na umiestnenie špecializovanej miestnej štátnej správy, sa bude v stredu zaoberať na svojom rokovaní vláda. Po dislokácii úradov špecializovanej miestnej štátnej správy zostalo v správe krajských úradov nevyužívaných 71 budov. Ministerstvo vnútra SR v spolupráci s ďalšími ministerstvami a krajskými úradmi vypovedalo zmluvy o nájme a o výpožičke týchto objektov. Orgány miestnej štátnej správy sa po dislokácii stali správcami 102 budov, ktoré slúžia na ich umiestnenie. Orgány miestnej štátnej správy sú umiestnené aj v 96 administratívnych budovách vo vlastníctve obcí, VÚC alebo právnických a fyzických osôb. V správe krajských úradov sú aj objekty, ktoré neslúžia výlučne na administratívne účely, ale aj na zabezpečenie úloh civilnej ochrany obyvateľstva.
Voľné nevyužité budovy sú v súčasnosti len v správe krajských úradov. Orgány špecializovanej miestnej štátnej správy s voľnými budovami v súčasnosti nedisponujú, okrem krajských školských úradov. Pri umiestnení orgánov špecializovanej miestnej štátnej správy sa nepodarilo z kapacitných dôvodov zohľadniť požiadavky Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR na umiestnenie územných úradov práce a sociálnych vecí v jednej budove. V súčasnosti nie je doriešené vhodné umiestnenie Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny v Bratislave a problémy sú aj s umiestnením Územného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Ružomberku a Obvodného úradu v Ružomberku.
Pri dislokácii orgánov špecializovanej miestnej štátnej správy sa riešili aj požiadavky na priestorové umiestnenie ďalších orgánov štátnej správy. V Bratislave požaduje vhodné priestory Colné riaditeľstvo v Bratislave, Dublinské centrum, Slovenské národné stredisko pre ľudské práva, Úrad pre verejné obstarávanie SR, Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR, Krajský katastrálny úrad a Krajský školský úrad v Bratislave pre Základnú školu internátnu s chybami reči na Nám. 1. mája. Požiadavky predložili aj orgány samosprávy a ďalšie orgány a inštitúcie, napríklad Bratislavský samosprávny kraj, Univerzita sv. Cyrila a Metóda v Trnave, Úrad geodézie, kartografie a katastra SR a Štátna školská inšpekcia. Niektoré sa podarilo vyriešiť v rámci dislokácie, vhodné umiestnenie orgánov miestnej štátnej správy, ministerstiev a ostatných ústredných orgánov štátnej správy či orgánov samosprávy v majetku štátu nie je možné pre nedostatok priestorov, najmä v Bratislave. Orgány štátnej správy riešia situáciu prenájmami, čo však výrazne zaťažuje štátnu kasu.