Bratislava 9. októbra (TASR) - Na Republikovom kongrese Ľudovej únie (ĽÚ), ktorý sa uskutočnil dnes v Bratislave zvolili Gustáva Krajčiho za predsedu strany.
Mgr. Gustáv Krajči sa narodil 19. mája 1951 vo Fiľakove. Vyštudoval Pedagogickú fakultu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Prešove, kde v roku 1984 absolvoval aj doplňujúce štúdium a získal kvalifikáciu stredoškolského profesora.
Pracovať začal ako učiteľ na Základnej škole v Spišskej Novej Vsi, neskôr bol vychovávateľom v učňovskom stredisku Okresného stavebného podniku a pôsobil ako pedagóg na Strednom odbornom učilišti baníckom v Rudňanoch. V januári 1993 ho vymenovali za prednostu Okresného úradu v Spišskej Novej Vsi, v apríli 1994 odvolali a v decembri 1994 ho do tejto funkcie znova vymenovali.
Od mája 1995 do 27. augusta 1996 bol tajomníkom Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) a podpredsedom HZDS pre územnú správu a samosprávu (1999-2000). V marci 2002 ho zvolili za predsedu Krajského predstavenstva HZDS v Košiciach. V HZDS pôsobil aj ako člen republikového predstavenstva a člen politického grémia HZDS. Dňa 13. februára oznámil abdikáciu na tieto stranícke funkcie, ako aj na funkciu predsedu Krajskej organizácie HZDS v Košiciach s účinnosťou od 15. februára 2003. V ten istý deň Gustáva Krajčiho z HZDS vylúčili kvôli odchodu z poslaneckého klubu HZDS.
V období od 27. augusta 1996 do 29. októbra 1998 bol ministrom vnútra SR delegovaným HZDS.
Od októbra 1998 je poslancom NR SR. Do konca októbra 2002 bol členom Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť a členom Osobitného kontrolného výboru NR SR pre kontrolu činnosti SIS. Po parlamentných voľbách 2002 bol Gustáv Krajči najprv členom Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť a členom Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva. Od septembra 2004 ostal pracovať ako člen Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva a začal pôsobiť ako člen Výboru NR SR pre vzdelanie, vedu, šport a mládež, kultúru a médiá.
Do februára 2003 zastupoval v parlamente HZDS. Patril medzi 11 poslancov, ktorí odišli z poslaneckého klubu HZDS a od 25. februára 2003 do 28. júna 2004 bol členom Klubu nezávislých poslancov NR SR. Odvtedy je nezávislým poslancom NR SR.
V máji 2003 sa stal členom Ľudovej únie (ĽÚ), ktorú založil Vojtech Tkáč. Po oznámení abdikácie Vojtecha Tkáča na funkciu predsedu ĽÚ, poverila Výkonná rada ĽÚ dňa 20. septembra 2004 Gustáva Krajčiho dočasným vedením tohto politického subjektu do nadchádzajúceho Republikového kongresu ĽÚ.
Poslanci NR SR Gustáva Krajčiho vo februári 1999 zbavili poslaneckej imunity. Čelil obvineniu z marenia referenda o vstupe SR do NATO a o priamej voľbe prezidenta SR v roku 1997, keď bol vo funkcii ministra vnútra SR. Trestné stíhanie bolo v roku 2000 zastavené. Poslanci NR SR ho chceli zbaviť imunity aj koncom roka 2000, a to v súvislosti s obvinením údajného prijímania úplatku, keď bol údajne zapletený do kauzy obchodovania s autami zaistenými políciou. Z tohto obvinenia bol oslobodený spod žaloby. Krajčiho obvinili aj v súvislosti s prípadom nepriameho úplatkárstva. Ako minister vnútra údajne požiadal v roku 1996 istú firmu o 4,5-miliónový úplatok za sprostredkovanie licencie na obchodovanie s dlhopismi FNM. Do parlamentu bolo doručených viac žiadostí vyšetrovateľov o zbavenie imunity poslanca Krajčiho. Bol napríklad podozrivý zo spáchania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa v súvislosti s deblokáciou ruského dlhu voči SR a štátu mal spôsobiť škodu vo výške viac ako 40 miliónov Sk.