BRATISLAVA 10. októbra (SITA) - Postavenie konštitučných senátov Špeciálneho súdu (ŠS) pôsobiacich na banskobystrickom krajskom súde a riadneho Špeciálneho súdu by sa malo zrovnoprávniť. Myslí si to predseda banskobystrického krajského súdu Ľudovít Bradáč, podľa ktorého by sa týmto spôsobom mohli vyriešiť personálne problémy, ktoré vznikli pri kreovaní riadneho súdu. Ten stále nemá vytvorený ani jeden senát a celou agendou sa zatiaľ zaoberajú šiesti banskobystrickí sudcovia. Bradáč tento návrh predložil už aj na rokovaní s ministrom spravodlivosti Danielom Lipšicom. Podľa neho šéf rezortu na stretnutí prisľúbil, že sa "pokúsi nájsť prijateľný právny mechanizmus budúceho rovnomernejšieho rozvrstvenia vecí na tieto dva súdy".
Bradáč upozorňuje predovšetkým na fakt, že hneď ako vznikne Špeciálny súd, bude naň musieť prejsť celá agenda z Banskej Bystrice. Na krajskom súde zostanú len veci, kde už bude vytýčené pojednávanie, dodal. Ak však vznikne na Špeciálnom súde zatiaľ len jeden senát, tak v krátkom čase bude úplne zahltený a bystrické senáty mu nebudú môcť podľa platnej legislatívy vypomôcť. Za prvý mesiac činnosti sa bystrickí sudcovia zaoberali už vyše 300 návrhmi v rámci prípravného a predprípravného konania. Rozhodovali o návrhoch na použitie ITP, o žiadostiach na prepustenie z väzby, ako aj o návrhoch na predĺženie lehoty trvania väzby. Práve tieto činnosti časovo sudcov veľmi zamestnávajú. Do senátov už začali prichádzať obžaloby. "Prax ukazuje rozdiely medzi predpokladmi a skutočnosťou v prípade Špeciálneho súdu a preto, ak nemá myšlienka tohto súdu zaniknúť, treba hľadať riešenia už teraz," dodal Bradáč.
K rovnoprávnemu postaveniu oboch súdov sú pripravení prispieť bystrickí sudcovia tým, že by sa podrobili bezpečnostnej previerke Národného bezpečnostného úradu, dodal Bradáč. Ako náhradní sudcovia ju podľa teraz platného zákona na rozdiel od sudcov Špeciálneho súdu nemusia mať. "Nikde nie je povedané, že Špeciálny súd musí byť jedna ustanovizeň, jedna budova a jedno pracovisko," zdôraznil ďalej. Podľa Bradáča šesť ani deväť sudcov nebude podľa doterajších skúseností stačiť na prácu Špeciálneho súdu. Možno na začiatku, ale z dlhodobého hľadiska určite nie, konštatoval.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.
zd;sy ve