BANSKÁ BYSTRICA 10. októbra (SITA) - Šírenie inváznych druhov rastlín je stále agresívnejšie. Prispievajú k tomu ľudia, ktorí tieto druhy zámerne pestujú, napríklad ako okrasné rastliny, ale aj vytváraním vhodných biotopov, najmä rozširovaním nevyužívaných pozemkov v krajine. Uviedla to vedúca oddelenia manažmentu pre chránené územia a druhy Štátnej ochrany prírody (ŠOP) Alžbeta Cvachová. Invázne druhy rastlín sú problémom celej Európy, Slovensko však tento niekoľko desaťročí starý problém začalo riešiť neskoro. Stratégiu boja proti inváznym druhom ešte iba pripravuje.
ŠOP vynakladá na odstraňovanie inváznych druhov rastlín okolo 300-tisíc korún, čo nestačí ani na chránené územia v štvrtom a piatom stupni ochrany. Do boja proti inváznym druhom by sa však podľa ŠOP mali zapojiť všetky rezorty, lebo okrem environmentálnych škôd spôsobujú nepôvodné invázne rastliny aj ekonomické straty a niektoré druhy, ako napríklad boľševník obrovský, aj zdravotné riziká. „Tie druhy sú všade. Pokiaľ ich my budeme riešiť iba na chránených územiach, ani tam nevyhráme. Pretože ony sa z osobitne nechránenej prírody dostávajú do chránených území. Pokiaľ nebude záujem celého štátu odstraňovať plochy s ich výskytom, nepohneme sa z miesta,“ uviedla Cvachová.
Podľa zoznamu ŠOP je na Slovensku 616 nepôvodných druhov rastlín. Z nich je medzi invázne druhy – teda druhy, ktoré ničia pôvodné ekosystémy a vytvárajú monodominantné porasty – zaradených 47, ďalších 49 druhov parí medzi potenciálne invázne druhy. Odstraňovanie inváznych rastlín by mal uhrádzať pôvodca šírenia. Ak nie je známy, náklady zaplatí štát. Podľa ŠOP by obce alebo vlastníci pozemkov mohli na ničenie inváznych rastlín využívať nezamestnaných v rámci aktivačných prác. Ochranári upozorňujú, že pre bezpečnostné riziká to nie je činnosť vhodná pre žiakov a študentov. Ako účinná proti rozširovaniu niektorých inváznych druhov sa osvedčila aj pastva. Dobytku neprekáža ani boľševník, ktorý môže ľuďom spôsobiť popáleniny.
SITA k správe vydá zvukovú správu.