Podľa slov člena prípravného výboru Petra Tatára najbližšími politickými partnermi pre OKS sú Kresťanskodemokratické hnutie a Strana maďarskej koalície, ktorých zástupcovia boli na snem pozvaní.
"Nevznikáme ako strana na jedno použitie. Je to na dlhodobú prácu," vysvetlil dnes novinárom. Odmietol však uviesť, s kým si predstavujú prípadnú volebnú koalíciu. Túto otázku považuje nateraz za predčasnú. Tatár nepriamo priznal, že sa bude uchádzať o post predsedu OKS. Naznačil, že o túto funkciu sa budú uchádzať pravdepodobne aj členovia prípravného výboru František Šebej, Peter Osuský, Peter Zajac i ďalší delegáti.
V prostredí parlamentu chcú členovia OKS pôsobiť ako strana, v ktorej bude dominovať politika založená na presadzovaní potrebných reforiem, "nie na politických kšeftoch, falošných kompromisoch a oportunizme". Tatár uviedol, že OKS bude podporovať to, s čím išli v roku 1998 do volieb. "Budeme mimovládnou stranou a budeme podporovať tie vládne návrhy, ktoré sú v súlade s pôvodným programom. Kritizovať bude to, čo vládna koalícia nebude dodržiavať," vyhlásil Tatár.
Na ustanovujúcom sneme sa zúčastní asi 100 delegátov, pričom niektorí boli členmi Demokratickej strany, ďalší neboli nikdy politicky organizovaní.
Politický subjekt OKS vzniká z neformálneho názorového združenia Občianskeho konzervatívneho spoločenstva, založeného 19. mája 2001 v Martine. O jeho premene na politickú stranu rozhodlo celoslovenské zhromaždenie 10. novembra vo Zvolene. OKS vzniklo z popudu bývalých členov Demokratickej strany po nástupe nového vedenia na čele s Ľudovítom Kaníkom.
Ministerstvo vnútra SR nový politický subjekt ešte nezaregistrovalo.