BRATISLAVA 11. augusta (SITA) - Milionári, ktorí si v bratislavskej mestskej časti Karlova Ves v Líščom údolí postavili vily bez analýzy radónového rizika, urobili chybu, tvrdí riaditeľ Geologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) Jozef Vozár. Ako povedal na dnešnej tlačovej besede, "Líščie údolie je aktívny, pomerne hlboký zlom". Môže z neho unikať inertný plyn - radón, ktorý sa môže dostať do pivničných a prízemných častí domu. Veľmi rýchlo napadá pľúca, dýchacie cesty a priamo pôsobí na vznik rakoviny, upozornil Vozár. Takémuto nebezpečenstvu sa podľa neho dá predísť tým, že sa stavba prispôsobí na dobré odvetrávanie niektorých podzemných častí. K tomu je podľa Vozára veľmi potrebná geologická a geofyzikálna analýza.
Ako agentúre SITA potvrdila Denisa Nikodémová z Ústavu preventívnej a klinickej medicíny Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU), radón sa nachádza v geologickom podloží. Jeho uvoľnenie do pobytového priestoru v dôsledku netesností v podloží budov, rôznych otvorov a trhlín môže pri dlhodobom pôsobení vyvolať rakovinu pľúc. Po dlhoročných meraniach koncentrácie radónu na Slovensku odborníci zistili, že z 3 600 preskúmaných bytov v rôznych regiónoch prekračovalo stanovenú úroveň 11 percent."Napriek tomu je potenciálne riziko vzniku rakoviny pľúc v dôsledku ožiarenia radónom výrazné len v takzvaných horúcich oblastiach, kde radón v pôdnom vzduchu trvalo vykazuje vysoké hodnoty a pôsobí najmä v starých a nepodpivničených rodinných domoch niekoľko desaťročí" konštatovala. Horúce oblasti sú napríklad v okolí Bratislavy, Rožňavy, v okolí Košíc či Spišskej Novej Vsi. Pri súčasných typoch domov s dobrým podpivničením nie je unikanie radónu rizikom, konštatovala Nikodémová.
Súčasná slovenská legislatíva vyžaduje zmeranie radónu v pôdnom vzduchu pre všetky novostavby určené pre ľudí a kontrolu používaných stavebných materiálov na obsah prírodnej rádioaktivity, ubezpečila Nikodémová. Na riziká upozorní majiteľa pozemku ešte pred začatím stavby ministerstvo životného prostredia (MŽP). Stačí, ak si popri stavebnom povolení nechá vypracovať posudok o environmentálnych rizikách stavby na životné prostredie, uviedla pre SITA hovorkyňa MŽP Danica Filová. Ako však upozornila, staviteľ sa posudkom nemusí riadiť, nie je totiž záväzný, ale má len odporúčací charakter. Podľa nej sa však 90 percent žiadateľov pridŕža odporúčania.
Ako upozornil Vozár, aj iné zlomy na Slovensku sú aktívne. Letné merania vo Vysokých Tatrách opäť preukázali, že naše veľhory stúpajú. Je to niekoľko milimetrov, informoval Vozár. Počas meraní prišli geológovia aj na to, že niektoré tatranské bloky sa hýbu aj horizontálne. To už má podľa riaditeľa Geologického ústavu SAV z dlhodobého hľadiska vážny dopad na charakter klímy či hydrologický režim.