BRATISLAVA 11. októbra (SITA) - Prijatie európskej ústavy by silne poškodilo postavenie malých krajín vrátane Slovenska a Česka. Zatiaľ čo nový systém hlasovania, zakotvený v ústave, zvýhodňuje veľkých, pre malých by bolo lepšie odmietnuť ústavu a udržať terajší systém váhy hlasov podľa zmluvy z Nice. Konštatoval to dnes v Bratislave na konferencii Prečo treba odmietnuť európsku ústavu poradca českého prezidenta, analytik pražského Centra pre ekonomiku a politiku Marek Loužek.
Členské štáty EÚ by podľa Miloslava Bednářa z Českej akadémie vied stratili prijatím ústavy suverenitu vo viacerých oblastiach vrátane zahraničnej politiky. Jediné, čo by únii ešte chýbalo k tomu, aby bola štátom, by bola spoločná obrana, kde zostáva rešpektované členstvo v NATO. Bednář aj Loužek sa ale zhodli, že v EÚ sú silné tendencie vytvoriť obrannú štruktúru mimo aliancie.
Ústava dáva únii právnu subjektivitu, ktorá sa okrem ekonomiky a sociálnych vecí rozširuje aj na zahraničnú a bezpečnostnú politiku, spravodlivosť a vnútro. Poukázali tiež na zdieľané kompetencie, ktoré môže Brusel prevziať od štátov, ak to bude považovať za potrebné a väčšina bude súhlasiť. Tie sú v mnohých oblastiach, ako je doprava, energetika, hospodárska súťaž, obchod, poľnohospodárstvo, azyl, trestné právo, migrácia, sociálna politiky, politika zamestnanosti a zahraničná politika. EÚ bude mať aj prezidenta a ministra zahraničných vecí, čo obaja považujú za ďalší prejav centralizmu.
Analytik Inštitútu pre slobodnú spoločnosť Dalibor Roháč sa neobáva straty národnej identity ani štátnej suverenity. Ústava podľa neho nevytvára superštát, ale konzervuje súčasný stav a dáva možnosti ďalšej centralizácie. Domnieva sa, že európski politici sa predložením prvej európskej ústavy snažia zamaskovať ekonomické zaostávanie. Zdôraznil, že ekonomická spolupráca spočíva v odstraňovaní prekážok, nie v harmonizácii a reguláciách. Ústava EÚ je prospešná len pre politikov a byrokratov, dodal Roháč.