BRATISLAVA 12. októbra (SITA) - Úspešným príkladom riešenia problémov Rómov z osád je projekt z programu PHARE Podpora založenia komunitných centier. Projekt pre desať obcí z východného a stredného Slovenska sa po 13 a pol mesiaci skončí 30. októbra. Je však udržateľný aj naďalej vďaka povstupovej pomoci zo štrukturálnych fondov a Kohézneho fondu únie. Ako na dnešnej tlačovej besede uviedla vedúca projektu z Nadácie otvorenej spoločnosti Janka Hažírová, v rómskych komunitách v obciach Beliná (okres Lučenec), Čelovce (okr. Veľký Krtíš), Hermanovce (okr. Sabinov), Huncovce (okr. Kežmarok), Kecerovce (okr Košice), Pečovská Nová Ves (okr. Sabinov), Svinia (okr. Prešov), Šimonovce (okr. Rimavská Sobota), Šumiac (okres Brezno) a Telgárt (okr. Brezno) sa podarilo dosiahnuť prvé zmeny v komunitách, aj výsledky viditeľné navonok.
Vybudovanie 10 komunitných centier, ktoré vedie špeciálny manažér, mediátor, ich vybavenie technikou, ale aj práca 18 terénnych sociálnych pracovníkov a vytvorenie spolupráce medzi centrami a miestnou samosprávou má pozitívne výsledky. Napríklad v Pečovskej Novej Vsi si obyvatelia natreli steny chatrčí a domov, v Huncovciach vybudovali chodník, v Telgárte a Šumiaci si opravili strechy. Komunitné centrá pripravili pre Rómov tiež školenie o hygiene a zdraví, naučili ich ako postupovať pri hľadaní práce, základy ekonomiky a vedenia domácnosti. Mohli chodiť na kurzy angličtiny a nemčiny, práce s drevom a kovom. Úspech mali športové aktivity a rómsky skauting. Podľa účastníkov projektu i samotných Rómov však najväčším prínosom projektu je odstraňovanie nevraživosti medzi obyvateľmi osád a zapojenie Rómov i Nerómov. Projekt má šancu pokračovať aj v budúcnosti. Starostovia obcí sa písomne zaviazali, že budú komunitné centra podporovať ďalšie tri roky. Udržateľnosť takýchto projektov je podľa expertov jedinou šancou ako zlepšiť situáciu v rómskych komunitách.
Na potrebu udržateľnosti projektu upozornil aj vicepremiér Pál Csáky. Ako povedal, "projekt testuje schopnosť samospráv aj mimovládneho sektora dlhodobo spolupracovať". Vláda podľa Csákyho bude sledovať ako samosprávy plnia svoje dohody a podotkol, že lokálne a regionálne problémy sa nedajú riešiť len z Bratislavy. "Mal som príležitosť vidieť nadšených starostov a zástupcov samosprávy, ktorí majú záujem ďalej sa podieľať na týchto aktivitách," upozornil veľvyslanec EÚ a vedúci Zastúpenia EK v SR Eric van der Linden. Linden aj Csáky upozornili, že jediným možným pokračovaním projektov komunitných centier ako aj ďalších projektov pre Rómov je zapojenie sa samospráv. Vypracovať projekt sa môžu naučiť na niektorom z kurzov MVO, medzi iným aj Nadácie otvorenej spoločnosti.
Projekt Podpora založenia komunitných centier pripravilo konzorcium partnerov, ktoré tvoria Nadácia otvorenej spoločnosti, Partners for Democratic Change Slovakia, Nadácia Milana Šimečku a nadácia InfoRoma, pod vedením nemeckej firmy GET - German Education and Training GmbH, pod záštitou Úradu vlády SR, sekcie ľudských práv a menšín a pod dohľadom Zastúpenia Európskej komisie v SR.