BRATISLAVA 12. októbra (SITA) - Minister práce a minister školstva Ľudovít Kaník a Martin Fronc sa stále nedohodli na tom, ako a či vôbec sa budú zvyšovať sociálne štipendiá pre stredoškolákov. Zvýšiť podporu pre stredoškolákov, ktorí bývajú v internátoch alebo dochádzajú do školy vzdialenej viac ako 50 kilometrov od ich bydliska chce presadiť Kaník. Podľa neho je povinnosťou jeho rezortu hľadať možnosti adresnej pomoci tým, ktorí pomoc potrebujú. Ako dodal, je prirodzené, že ak počet žiadateľov o tieto štipendiá je menší ako sa očakávalo a keď vďaka tomu vznikla istá finančná rezerva, bude sa ministerstvo snažiť pomôcť tým, ktorí dochádzajú alebo bývajú v internátoch. Najmä preto, že im súčasná výška sociálneho štipendia nestačí. "Sme iniciatívni a navrhujeme ministerstvu školstva ďalšie zlepšenie," dodal Kaník.
Podľa ministra práce je len na rezorte školstva ako sa v tejto súvislosti rozhodne a či zmení potrebnú vyhlášku k štipendiám. Fronc však pripomína, že by napriek počiatočnému malému záujmu stredoškolákov systém štipendií nerád menil. Má totiž skúsenosti so zmenou vyhlášky o podpore vysokoškolákov, ktorým tiež dlhší čas trvalo, kým sa o podporu začali hlásiť a potom ich bolo oveľa viac ako rezort predpokladal. Okrem toho sa mu zdá, že zvýšiť stredoškolské štipendiá o dvojnásobok je veľa. "Malo by to byť menej. Je to vec hľadania vhodného čísla," konštatoval Fronc.
Nárok na sociálne štipendium získali stredoškoláci v hmotnej núdzi od júna tohto roka. Výška podpory od štátu pritom závisí od ich prospechu. Najlepších žiakov s priemerom do 2,0 čaká mesačne 1 200 korún. Stredokoškoláci s priemerom od 2,0 do 3,0 dostanú 800 korún a tí horší 600 korún.
Štipendiá môžu dostávať od septembra tohto roka aj žiaci základných škôl. Tiež na základe prospechu. Problémom však je, že v prvých a druhých ročníkoch ZŠ sú žiaci hodnotení ústne a nie známkami, čiže nemôže sa u nich robiť priemer. Ministerstvá práce a školstva musia preto vyriešiť aj túto otázku. Kaník si však myslí, že aj keby prváci a druháci štipendiá nedostávali, nebude to horší stav ako ten, ktorý platil doposiaľ. Systém motivačných štipendií totiž nefungoval. Fronc dodal, že by sa mali zaoberať aj názorom odborníkov - pedagógov a psychológov, že odmeňovať také malé deti nie je správne.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.