Viedeň/Bratislava 13. októbra (TASR) - Bilancia dvoch rokov vlády kabinetu Mikuláša Dzurindu nie je jednoznačná, aj keď na strane pozitív má radikálne reformy verejnej správy, daňového systému a zdravotníctva. Uvádza to dnes v analýze rakúska agentúra APA.
Predovšetkým zavedenie rovnej dane považujú experti za silný podnet pre hospodársky rast, verejnosť si najviac váži podľa prieskumov verejnej mienky vstup krajiny do EÚ a NATO. Slovensko sa stalo krajinou atraktívnou pre zahraničných investorov.
Analýza pripomína stieranie rozdielov medzi koaličnými a opozičnými subjektmi na parlamentnej pôde, straty frakcií vládnych SDKÚ, ANO i opozičnej ĽS-HZDS, ako aj šikovné ťahy premiéra Mikuláša Dzurindu, ktorému sa opakovane podarilo získať potrebnú majoritu hlasov s podporou nezávislých poslancov.
Preferencie jednotlivých vládnych strán sa v uplynulých rokoch zmenili iba mierne, konštatuje autor. Zároveň porovnáva číselné údaje spred dvoch rokov s aktuálnymi informáciami a dodáva, že najväčšie problémy s akceptáciou u voličov má Aliancia nového občana (ANO), ktorej preferencie sa pohybujú na hranici piatich percent, predstavujúcich prah parlamentu.
Slabé postavenie ANO inšpiruje komentátorov k špekuláciám o možnom zložení vlády po parlamentných voľbách 2006. Už dnes sa ráta s tým, že Mikuláš Dzurinda zostane na čele koalície. Otázne je iba, kto bude jej štvrtým členom. Predseda vlády už viackrát dal najavo, že zväzok so Smerom Roberta Fica je prakticky vylúčený. Dobré šance na vstup do vlády má tak ĽS-HZDS s expremiérom Vladimírom Mečiarom na čele, píše v analýze bratislavský spravodajca APA citujúc aj premiérove nedávne výroky v TV Markíza, kritiku na adresu vlády na stránkach denníka Sme, ako aj príslušnú reakciu Mikuláša Dzurindu: Robím, čo je možné. Všetky iné alternatívy by boli horšie.