Rozhovory by však negarantovali vstup Turecka do únie a boli by veľmi dlhé, uviedol dnes po rokovaní o Turecku minister zahraničných vecí Eduard Kukan. "Väčšinou sa spomína druhý polrok 2005 počas britského predsedníctva, niektoré štáty hovoria aj o termíne v roku 2006. Všetci sa zatiaľ vyjadrujú tak, že tie rokovania budú dlhé. Pod slovom dlhé niekto myslí 15 rokov, niekto 20 rokov, niekto 10 rokov," povedal Kukan.
Únia bude musieť pri prípadnom vstupe Turecka zohľadniť aj názor svojich občanov, do akej miery, to je na rozhodnutí jednotlivých vlád. Kukan rozhodne odmietol vyjadrenie názoru občanov v plebiscite. "Myšlienku referenda vylučujem úplne, zatiaľ len Francúzsko povedalo, že bude organizovať referendum v tejto otázke. Máte prieskumy verejnej mienky a musíte vedieť, koľko politického rizika beriete na sebe. Ale organizovať na Slovensku referendum o takejto otázke, to je naozaj politicky nenáležité," reagoval na to, ako chce vláda zistiť názor verejnosti.
Správa, ktorú dnes vzala na vedomie vláda, neobsahuje stanovisko k začatiu prístupových rokovaní s Tureckom, ani k jeho členstvu. Kukan to označil za zámer. Robiť definitívne závery už dnes by bolo nesprávne, pretože po minulotýždňovej správe Európskej komisie sa teraz začína diskusia aj v ostatných krajinách únie. Slovenské stanovisko by malo byť výsledkom diskusie všetkých parlamentných strán. Očakáva, že bude známe až v decembri pred rozhodujúcim summitom EÚ.
Kukan bude presadzovať líniu hodnotiacej správy - začať rokovania "s otvoreným koncom" za prísne stanovených podmienok s možnosťou prerušenia, ak Turecko nebude plniť kritériá. Pridružené členstvo alebo inú formu užšej spolupráce s Tureckom však odmietol. "Nie je dobré uvažovať o nejakom špeciálnom štatúte alebo o špeciálnom partnerstve. Turecká strana veľmi jednoznačne dala najavo, že takéto úvahy by boli pre ňu neprijateľné." Pripomenul, že už v roku 1963 bola podpísaná dohoda o asociácii medzi Tureckom a EÚ, v roku 1997 Turecko požiadalo o členstvo, o dva roky neskôr EÚ začatie rokovaní odmietla. Dnes má štatút kandidátskej krajiny. "Niektoré dokumenty z minula treba rešpektovať, ak chce Európska únia vyzerať dôveryhodne." Aj to bude mať podľa Kukana silný vplyv na pozíciu SR.
Šéf diplomacie komentoval aj vyhlásenia politických strán, pričom sa zásadne vyslovil proti spájaniu rizík tureckého členstva s islamským vierovyznaním prevažnej väčšiny 71 miliónov jeho obyvateľov. "Razantné vyhlásenia, ktoré tu odzneli, nie sú na mieste. Naozaj treba porozmýšľať chladnou hlavou a zvážiť všetky argumenty. Samozrejme, že argumentovanie náboženstvom alebo islamom nie je vhodný spôsob argumentácie. To hovorím veľmi slušne a diplomaticky," povedal Kukan na tlačovej besede po rokovaní vlády.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu