Košice 13. októbra (TASR) - Najviac ťažkých i smrteľných pracovných úrazov na pracoviskách Košického kraja pripadá podľa zistení Inšpektorátu práce Košice (IPK) na stredu, kedy zamestnanci pociťujú najväčšie fyzické a psychické zaťaženie.
Ako informovali jeho pracovníci dnes na tlačovej konferencii od roku 2001 od konca júna 2004 zaznamenali v Košickom kraji spolu 61 smrteľných a takmer 100 ťažkých pracovných úrazov. Ich najväčší výskyt je v priemyselnej výrobe, stavebníctve, pri ťažbe dreva a v poľnohospodárstve.
Podľa hlavného inšpektora IPK Miroslava Ondruša sa situácia v úrazovosti síce zlepšuje, ale len veľmi pomaly. K príčinám uviedol, že je to jednak nedodržiavanie bezpečnostných noriem zo strany zamestnávateľov ale aj zamestnancov. Bezpečnosti práce neprikladajú zamestnávatelia potrebnú váhu aj kvôli nedostatku finančných prostriedkov. Podľa Ondruša sa to týka najmä malých súkromných firiem. U veľkých zamestnávateľov so zahraničnou kapitálovou účasťou je situácia omnoho lepšia.
Košickí inšpektori práce zaznamenali od roku 2002 vyše 1500 podaní a podnetov od občanov, ktorých opodstatnenosť sa z roka na rok zvyšuje. Za porušovanie predpisov udelili v hodnotenom období 134 pokút v sume takmer 4,5 milióna korún.
Medzi podaniami sú aj upozornenia na nelegálnu prácu. Podľa inšpektorov je však dokazovať "čiernu" prácu veľmi náročné, pretože chýba ešte legislatíva a zamestnávatelia ju často zakrývajú rôznymi dohodami so zamestnancami a výhovorkami najrôznejšieho druhu. Kým v roku 2002 nezistili žiadnu nelegálnu prácu, o rok neskôr to bolo 16 prípadov a od začiatku tohto roka 23 osôb. V auguste zorganizovali za súčinnosti polície akciu, počas ktorej skontrolovali na nelegálnu prácu takmer 40 reštaurácií na Hlavnej ulici v Košiciach.
Tlačovú konferenciu pripravil IPK pri príležitosti Európskeho týždňa prevencie pracovných úrazov, ktorý bude od 18. do 22. októbra.