Bratislava 13. októbra (TASR) - Ďalší traja obvinení údajní členovia najväčšej slovenskej zločineckej skupiny, ktorá sa zaoberala nelegálnym obchodovaním s pohonnými látkami, zostávajú počas vyšetrovania zatiaľ definitívne na slobode. Najvyšší súd SR (NS) v uplynulých dňoch na neverejnom zasadnutí zamietol sťažnosť Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorý nesúhlasil s prepustením trojice Jána Š., Pavla H. a Ondreja L. z väzby na slobodu.
Podľa rozhodnutia NS SR, ktoré môže odštartovať prepustenie i ďalších obvinených v kauze podvodov s miešanou naftou, neboli v návrhu splnené zákonné podmienky na väzbu. NS SR sa okrem iného pozastavil nad skutočnosťou, že nebol predložený originál spisu, pričom materiál je neúplný.
Špeciálny prokurátor žiadal pre trio obvinených väzbu, pretože je potrebné vypočuť viac ako 600 svedkov. Neznáme osoby sa tiež pokúsili zastrašovaním prinútiť odberateľov miešaných minerálnych olejov predávaných ako motorová nafta, ako majú vypovedať pred vyšetrovateľom.
V súčasnosti je už na slobode viac ako 30 obvinených v jednom z najrozsiahlejších podvodov s ľahkými vykurovacími olejmi. Okrem iných podnikateľ Vladimír S., ktorého spoločnosť sa zaoberala bankrotmi firiem. Vladimíra S. polícia preveruje aj v súvislosti s konkurznou mafiou. Vo väzbe zatiaľ zostáva honorárny konzul Guiney Jozef O.
Celkovo je tak v kauze stíhaných 81 členov skupiny. Podľa polície skupina, ktorá údajne pôsobila od roku 2001 do konca decembra 2003, mala svojím konaním spôsobiť škodu vo výške 251 miliónov korún. Polícia má však dokumenty, ktoré umožňujú ďalší odhad škody až na úrovni 1,5 miliardy korún. Medzi obvinenými sú podnikatelia, manažéri firiem i colníci.
Organizovaná skupina získavala podľa polície ľahké vykurovacie oleje, ktoré obvinení primiešavali do nafty a neskôr ich predávali ako naftu. Na zakrytie svojej nelegálnej činnosti vytvorili zložitú sieť mnohých firiem, ktoré neskôr likvidovali. Medzi väzobne stíhanými je aj bývalý spoločník Mikuláša Černáka Miloš K., ktorého v decembri minulého roku súd podmienečne prepustil z väzenia, kde si odpykával sedemročný trest za vydieranie.
Pri likvidovaní firiem im pomáhala špecializovaná spoločnosť na bankroty. Do prípadu boli údajne zapletené osoby z vedenia Petrochemy Dubová i Colného úradu v Banskej Bystrici.