BRATISLAVA 14. októbra (SITA) - Na fakt, že účastníkmi cestnej premávky sú aj slabozrakí a nevidiaci, chce tento piatok vodičov upozorniť celoslovenská akcia Biela palica. Dopravno-preventívna akcia, ktorú organizuje polícia spolu s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska, sa podľa zástupkyne bratislavskej policajnej hovorkyne Aleny Toševovej uskutoční od 13:00 do 15:00 na troch miestach v Bratislave. V Bratislavskom kraji sa tiež uskutoční v Pezinku a Báhoni, kde je Domov sociálnych služieb pre nevidiacich. Ako pre agentúru SITA povedala Lucia Kočanová z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska, akciu Biela palica pripravili nielen v Bratislavskom kraji, ale aj v ostatných siedmich krajoch Slovenska. Uskutoční sa v 25 mestách vrátane všetkých krajských miest.
Z Trnavského kraja bude aj v Senici a v Dunajskej Strede, v Trenčianskom kraji sa do nej zapoja aj mestá Považská Bystrica a Partizánske a v Nitrianskom to budú Nové Zámky a Levice. Okrem centrály stredného Slovenska Banskej Bystrice sa do dopravno-preventívnej akcie Biela palica zapojí aj Žiar nad Hronom a Lučenec. Popri metropole východu Košiciach to v Košickom kraji budú aj Michalovce. Ako upozornila Kočanová, najčastejšie stretnú vodiči policajtov na priechodoch pre chodcov v Prešovskom kraji, kde sa do akcie Biela palica zapojí v piatok až sedem miest - Prešov, Poprad, Vranov nad Topľou, Levoča, Bardejov, Humenné a Svidník.
Cieľom akcie Biela palica je upozorniť vodičov na fakt, že medzi chodcami sú aj slabozrakí a slepí ľudia, ktorým pri prechode cez cestu pomáha najmä biela palica. Nie vždy sú totiž semafory na zebrách doplnené aj o zvukový signál, ktorý slepcom pomáha rozlíšiť, či môžu prejsť cez cestu.
O tom, či vodiči dávajú prednosť chodcom na priechodoch pre chodcov sa počas akcie presvedčia
dopravní policajti spolu s pracovníkmi únie. Vodiči však za nedodržanie pravidiel nedostanú pokutu. Keďže je akcia len preventívna, dostanú namiesto blokovej pokuty len informačný leták.
Vodič je podľa zákona povinný dať na priechode pre chodcov prednosť najmä deťom, zdravotne postihnutým, osobitne osobám, ktoré používajú bielu palicu.