BRATISLAVA 14. októbra (SITA) - Prioritami Európskej komisie, ktorá by mala nastúpiť od novembra, bude hospodársky rast a nové pracovné miesta, uviedol dnes v Bratislave jej designovaný predseda José Manuel Durao Barroso. Odmietol komentovať kritický názor európskych poslancov na viacerých budúcich komisárov ako aj zamietnutie kandidatúry Taliana Rocca Buttiglioneho, ktorý neprešiel vypočutiami po výrokoch, že homosexualita je hriech a úlohou žien je vydať sa a starať sa o deti. "Mám úplnú dôveru vo svoj tím. Môj tím si zaslúži podporu," povedal Barroso. O tom, či nová komisia získa podporu Európskeho parlamentu sa rozhodne 27. októbra. Dovtedy sa Barroso zíde s predsedami poslaneckých frakcií.
Barroso sa po rokovaní s premiérom Mikulášom Dzurindom vyslovil proti snahám Nemecka a Francúzska o harmonizáciu podnikových daní alebo obmedzeniu čerpania podporných fondov krajinám, ktoré majú príliš nízke dane. Určitá harmonizácia daní je možná, rovnaká daň z príjmov právnických osôb však podľa neho v únii nebude. Zdôraznil, že jednou z ciest, ako môžu nové členské štáty napredovať, je prílev zahraničných investícií. Ak to únia neakceptuje, bude musieť ich rozvoj zaplatiť sama, čo bude oveľa drahšie. Investície a ekonomické reformy, vedúce k väčšej konkurencieschopnosti potrebuje celá EÚ. Preto musí pomáhať štátom, ktoré už sú na tejto ceste. "To je bezpochyby prípad Slovenska," vyhlásil Barroso.
"Obdivujem premiérov, ktorí mali odvahu robiť reformy," konštatoval budúci šéf európskej vlády s tým, že Dzurinda je jedným z nich. Podobné reformy bude musieť urobiť celá únia, preto Slovensko môže prispieť k napĺňaniu Lisabonskej stratégie, zameranej na dobehnutie USA. Bude jej venovaný aj summit 4. a 5. novembra, kde bude Dzurinda jedným z rečníkov. Slovensko by podľa Barrosa mohlo hrať významnú úlohu aj pri tvorbe spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky, predovšetkým voči Balkánu a Ukrajine. Dzurinda dodal, že nám záleží na demokratickom výsledku volieb ukrajinského prezidenta a na dobrom vývoji na Balkáne.
Barroso bol na Slovensku na jednodňovej pracovnej návšteve v rámci turné po členských štátoch EÚ pred nástupom do funkcie. Podľa vlastných slov sa chce zoznámiť s prioritami a názormi členov únie, pretože úlohou komisie je im pomáhať a spolu s nimi dosiahnuť prosperitu, bezpečnosť a solidaritu. Podporu 25ky bude potrebovať aj na ekonomické reformy s cieľom splniť hlavný zámer - hospodársky rast a schopnosť ekonomiky konkurovať na svetových trhoch.
SITA vydá k správe zvukovú správu.