Bratislava 6. decembra (TASR) - Vrátiť duchovným pozemky v národných parkoch je cieľom návrhu poslaneckej novely zákona o zmiernení niektorých majetkových krívd spôsobených cirkvám a náboženským spoločnostiam, ktorý dnes prerokuje vláda.
Poslanci, vedení Petrom Muránskym z koaličného KDH, navrhujú vrátiť nielen pozemky, ktoré sú súčasťou lesného pôdneho fondu v národných parkoch, ale aj hospodárske a ostatné budovy, slúžiace lesnej výrobe a lesné cesty. S návrhom novely zásadne nesúhlasí Ministerstvo pôdohospodárstva SR a Legislatívna rada vlády.
Rezort spolu s legislatívcami argumentuje, že pôvodný zákon z roku 1993 o zmiernení niektorých majetkových krívd spôsobených cirkvám, bol vypracovaný na základe schválených zásad, ktoré zostavili predstavitelia ministerstva kultúry a cirkví. Zásady jednoznačne deklarujú druh majetku, ktorého navrátenie nebudú cirkvi požadovať. Jedným z takýchto druhov majetku sú aj pozemky, ktoré sú súčasťou lesného pôdneho fondu v národnom parku alebo sú na území štátnej prírodnej rezervácie, chráneného náleziska, chráneného parku, záhrady a študijnej plochy, pásma hygienickej ochrany vodných zdrojov I. stupňa alebo chráneného prírodného výtvoru, alebo sú významným krajinným prvkom. Cirkvi sa taktiež zaviazali, že upúšťajú od akýchkoľvek vecných a finančných náhrad za stavby a budovy, ktoré sa nevydávajú.
Kabinet Mikuláša Dzurindu sa bude zaoberať aj návrhom zmluvy medzi Slovenskou republikou a náboženskými spoločnosťami. Schválením základnej zmluvy medzi SR a Svätou stolicou vo Vatikáne, dostali Rímskokatolícka a Gréckokatolícka cirkev možnosť uzatvárať so štátnymi orgánmi osobitné zmluvy, ktoré sa dotýkajú ich činnosti a majú tak osobitné postavenie. Ostatných trinásť registrovaných cirkví a náboženských spoločností je do uzavretia navrhovanej zmluvy právne znevýhodnených. Z nich už jedenásť s textom zmluvy súhlasí. Ide o Evanjelickú cirkev augsburského vyznania, Reformovanú kresťanskú cirkev, Pravoslávnu cirkev, Evanjelickú cirkev metodistickú, Bratskú jednotu baptistov, Cirkev bratskú, Cirkev adventistov siedmeho dňa, Apoštolskú cirkev, Ústredný zväz židovských náboženských obcí, Starokatolícku cirkev a Cirkev československú husitskú. K návrhu sa nepripojili Kresťanské zbory na Slovensku a Náboženská spoločnosť Jehovovi svedkovia v Slovenskej republike.
Podľa predloženej zmluvy každá z registrovaných cirkví a náboženských spoločností môže samostatne alebo spoločne uzatvárať zmluvy so štátnymi orgánmi.
Na rokovacom stole sa ocitne i informácia o neskončených trestných konaniach vo veciach týkajúcich sa tzv. veľkej privatizácie a o trestných veciach bývalých príslušníkov Slovenskej informačnej služby, ktorú predkladá minister spravodlivosti Ján Čarnogurský. Vyplýva z nej, že vo všetkých závažných kauzách z minulého obdobia, ktorých sa mali dopustiť bývalí siskári pod vedením exriaditeľa SIS Ivana L., už prokurátor podal obžalobu na príslušné súdy. Tri obžaloby doručil na Krajský súd v Bratislave a sedem na Okresný súd Bratislava III, ktorý sídli len niekoľko metrov od budovy tajnej služby.
Okresný súd už rozhodol v dvoch prípadoch. Ide o kauzu zavlečenia Michala Kováča do cudziny, v ktorej stíhanie Ivana L. a spol. zastavil, odvolávajúc sa okrem iného na amnestiu Vladimíra Mečiara ako zastupujúceho prezidenta. Druhý prípad vydierania a miliónového podvodu, v ktorom vystupuje okrem Ivana L. aj bývalý šéf sledovačky SIS Gejza V., súd vrátil na došetrenie. V oboch prípadoch sa prokurátor odvolal a kauzami sa zaoberá Krajský súd v Bratislave.
Členovia vlády posúdia i návrh zákona o štátnej pokladnici, tajnú informáciu o stave daňových a colných nedoplatkov k 30. júnu 2001, a návrh na uzavretie medzivládnej dohody medzi SR a Tureckom o zamestnávaní rodinných príslušníkov pracovníkov diplomatických misií, konzulárnych úradov a misií pri medzinárodných organizáciách.
*alf rč