Bratislava 6. decembra (TASR) - Väčšina európskych krajín prijala podobné regulačné mechanizmy, aké má Slovenská lekárnická komora (SLeK) v etickom kódexe. Reagovala dnes hovorkyňa SLeK Ernestína Tóthová na informáciu, že traja žilinskí lekárnici podali podnet na trestné stíhanie SLeK preto, lebo od stavovskej regionálnej organizácie nedostali kladné vyjadrenie k ich odbornej a etickej spôsobilosti, z dôvodu demografických kritérií.
Ďalej konštatovala, že do roku 1989 bolo na Slovensku takmer 520 lekární a dnes je ich vyše 1000. To znamená, že ich počet je dostačujúci a na jednu lekáreň pripadá približne 5000 obyvateľov.
Tóthová vysvetlila, že lekáreň je zdravotnícke zariadenie, a nie obchod, a liek nie je bežný tovar, pretože má štátom určenú maximálnu cenu a maržu a je zaradený do určitej kategórie. Spotrebu väčšiny liekov, ktoré sú viazané na recept, neovplyvňuje lekáreň, ale predpisujúci lekári na základe zdravotného stavu obyvateľstva.
Pripomenula, že dlhy zdravotných poisťovní voči verejným lekárňam sa vyšplhali na sumu približne 6 miliárd korún. Ak by sa dovolilo nekontrolované otváranie nových lekární, za ktorými stoja distribučné spoločnosti, alebo iné finančne silné skupiny, zákonite by došlo k zruinovaniu doteraz existujúcich lekární a lekárnikov, ktorí sú zadlžení voči distribútorom a ktorí do nákupu liekov pre obyvateľov vložili vlastné prostriedky.
Podľa troch lekárnikov zo Žiliny nevydaním kladného vyjadrenia o ich etickej a odbornej spôsobilosti boli porušené ich ľudské práva. Hlavný problém vidia v tom, že SLeK má v etickom kódexe lekárnika demografické kritériá. Poukázali na to, že nesúhlas so stavovskou Regionálnou lekárnickou komorou vyjadrilo aj Ministerstvo zdravotníctva SR a Protimonopolný úrad, podľa ktorého je takéto rozhodnutie v rozpore so zákonom o hospodárskej súťaži.
*za rč
NNNN