Bratislava 17. októbra (TASR) - Národná rada SR sa bude na 32. schôdzi, ktorá sa začne v utorok 19. októbra, zaoberať stanoviskom Slovenska k prípadnému členstvu Turecka v Európskej únii (EÚ). Poslanci budú na schôdzi s 87-bodovým programom hlasovať aj o novele rokovacieho poriadku parlamentu.
Predseda NR SR Pavol Hrušovský predpokladá, že parlament využije kompetenciu vyplývajúcu z ústavného zákona a zaviaže vládu záväzným stanoviskom k prijatiu Turecka do únie, ktoré by mal premiér obhajovať na medzivládnej konferencii 17. decembra. Správa vlády, ktorú si poslanci vyžiadali, obsahuje podľa Hrušovského iba základné informačné údaje o doterajších rokovaniach s Tureckom. Ocenil však, že vláda dáva parlamentu jasnú kompetenciu v zmysle ústavného zákona a považuje miesto v parlamente za to najdôležitejšie, kde by sa mali prijímať zásadné rozhodnutia týkajúce sa ďalšieho smerovania EÚ. K problému očakáva živú diskusiu.
Poslanci v stredu definitívne rozhodnú o osude novely rokovacieho poriadku parlamentu. Rozhodovanie o novele, ktorá by mala uľahčiť prácu parlamentu a určuje spôsob voľby členov a náplň práce nového výboru pre európske záležitosti, kvôli množstvu pozmeňujúcich návrhov presunuli zo septembrovej na októbrovú schôdzu. Poslanec za ĽS-HZDS Tibor Cabaj navrhol, aby novela obsahovala aj možnosť vytvorenia výboru pre vyšetrenie vecí verejného záujmu. SMK zase chce, aby mohli poslanci na rokovaniach parlamentu vystupovať v rodnom jazyku.
Parlament sa bude opätovne zaoberať aj piatimi zákonmi, ktoré mu na opätovné prerokovanie vrátil prezident. Ide o zákony o obchodovaní s emisnými kvótami, novelu zákona o sudcoch a prísediacich, ktorá upravuje výšku ich dôchodkov, zákon o Environmentálnom fonde, zákon meniaci organizáciu činnosti vlády a ústrednej štátnej správy a zákon o navrátení vlastníctva k niektorému nehnuteľnému majetku cirkvám. Poslanci si vypočujú aj správu ministra obrany Juraja Lišku o situácii v Iraku.
Celkovo 28 zákonov je v prvom, 39 v druhom čítaní. Parlament sa bude zaoberať aj 13 návrhmi a správami. Poslanci v druhom čítaní rozhodnú o osude novely zákona o liekoch, podľa ktorej budú môcť lekárne zriaďovať nielen farmaceuti a fyzické osoby, ale aj právnické osoby.
Každý občan SR starší ako päť rokov bude musieť mať od 1. januára 2005 pri cestách do zahraničia vlastný cestovný pas. Vyplýva to z návrhu novely zákona o cestovných dokladoch, ktorý je v druhom čítaní. Parlament v druhom čítaní rozhodne aj o návrhu, aby sudcovia a prokurátori nedostali na budúci rok štrnásty plat.
V ďalšom čítaní je aj novela zákona o sprístupnení dokumentov o činnosti bezpečnostných zložiek štátu 1939-1989 a o založení Ústavu pamäti národa, podľa ktorej by mal mať predseda správnej rady ústavu Ján Langoš nižšiu odmenu. Parlament definitívne rozhodne aj o 15 zákonoch z dielne ministerstva financií, štyroch právnych normách, ktoré predložilo ministerstvo hospodárstva, či siedmich poslaneckých novelách.
V prvom čítaní poslanci prerokujú celkovo 28 zákonov, medzi ktorými je napríklad novela o azyle, ochrane osobných údajov, odpadoch, či poslanecká novela nedávno prijatého ústavného zákona o konflikte záujmov.