Bratislava 17. októbra (TASR) - Hlavným problémom súčasnej vládnej koalície je to, že vládne za pomoci skupiny nezávislých poslancov. Povedal to predseda opozičného Smeru Robert Fico v diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť, v ktorej politici hodnotili prvú polovicu vládnutia koalície.
Europoslanec Sergej Kozlík (ĽS-HZDS) vyhlásil, že poslanci, ktorí vystúpili zo svojich pôvodných poslaneckých klubov, "odišli obchodovať". Dôkazy na toto tvrdenie však nemá. Pripomenul, že HZDS vyzývalo parlament v čase, keď ho nespokojní poslanci opúšťali, aby neumožnil vznik Klubu nezávislých poslancov. "V parlamente by nemali vznikať kluby politických strán, ktoré neprešli voľbami," dodal.
Podľa podpredsedu vládnej SDKÚ Juraja Lišku je momentálna situácia síce náročná, myslí si však, že koalícia v súčasnom zložení môže dovládnuť. Rovnaký názor zastáva aj Pavol Minárik (KDH), hoci je podľa neho "ťažšie argumentovať k jednotlivcom" než k politickým stranám. Tiež sa ale prihovoril za to, aby do parlamentu vstupovali už jasne vyprofilované strany.
Reformami, ktoré vláda za prvé dva roky svojho vládnutia prijala, sa podľa Kozlíka "otvorili dvere do tmy". Myslí si, že vláda ešte ani sama nevie, aké dopady budú mať na občanov. HZDS sa však bude ďalej usilovať o vecnú opozičnú politiku s cieľom "odstrániť nezmieriteľnosť", vyhlásil. Podľa Fica smerovala "krajne pravicová vláda" reformy k menšine s vysokými príjmami. Ako príklad uviedol rovnú daň, ktorá je podľa neho "neuveriteľne nespravodlivá". Fico preferuje progresívne zdaňovanie a ako vzor by podľa neho mali slúžiť škandinávske krajiny.
Minárik si naopak myslí, že bohatí na daniach už viac platia a nevidí dôvod, prečo by ich mal štát "trestať za šikovnosť". Minister obrany Liška pripustil, že reformy majú síce tvrdý dopad, no ľudia svoj názor na vládnu štvorku a jej reformy dostatočne vyjadrili v referende za predčasné voľby, ktoré odmietli. Nasledujúce obdobie označil ako roky rastu s tým, že koalícia bude reformy ešte vylepšovať.
Sergej Kozlík z opozičného HZDS taktiež predpovedá hospodársky rast, avšak len kvôli tomu, že sa blížia voľby v roku 2006. "Vláda do rozpočtu prisype, aj za cenu zníženia niektorých ukazovateľov," domnieva sa. Podľa Fica voľby v roku 2006 "už nebudú o dobrých a zlých", ale o politických programoch.