Bratislava 6. decembra (TASR) - Účastníci zasadnutia Transatlantického fóra vo Washingtone ocenili prístup kandidátskych krajín na členstvo v NATO a ich postoj k udalostiam po 11. septembri.
Predseda stálej delegácie NR SR v Parlamentnom zhromaždení NATO František Šebej však dnes pred novinármi naznačil, že z kontextu diskusie vyplynulo zaostávanie Európy v porovnaní so Spojenými štátmi americkými napríklad vo vojenských a komunikačných technológiách. "Najkrikľavejší bol fakt, že transatlantické partnerstvo je nevyvážené a Európa nie je pripravená na zvládanie hrozieb. Tam, kde sa dožaduje spolurozhodovania, aby bola prizývaná a zúčastňovala sa tomto procese, nedokáže podoprieť túžbu spoločne konať s USA príslušnými vojenskými schopnosťami a kapacitami," zdôraznil Šebej. Zopakoval názor niektorých diskutujúcich, že Európa robí veľmi málo pre to, aby vyrovnala znepokojujúce zaostávanie za USA v technológiách a pripravenosti zasahovať v mene svojej bezpečnosti. "Európa, až na britské a čiastočne francúzske vojenské sily, nie je schopná sa rýchlo niekam premiestniť a zabezpečiť dlhší pobyt. Väčšina európskych obranných štruktúr je plánovaných, budovaných a prevádzkovaných na teritoriálnu obranu vlastného územia," dodal.
Účastníci diskutovali aj o rozširovaní Aliancie. Zhodli sa na tom, že za posledných desať mesiacov nastal v tejto otázke posun. "Úplne zanikla téma, že sa NATO vôbec nebude rozširovať. Definitívne sa však rozhodne až na summite NATO v Prahe," zdôraznil. Ako povedal, z celej debaty vyplynulo, že väčšina odborníkov sa prikláňa k opcii veľkého počtu krajín prizvaných do Aliancie. Týka sa to Slovenska a Slovinska, pobaltských krajín a pri "istej veľkorysej politickej úvahe" možno aj Rumunska a Bulharska.
Fórum sa uskutočnilo pod gesciou Atlantickej rady, PZ NATO a americkej národnej univerzity pre obrannú politiku.
*zg rč
NNNN